Több mint egy múzeum
2025. 03. 05. | Laklia-Szilágyi AndreaAhol a modernitás és a történelem találkozik – a Soproni Múzeumnegyed kialakításával nemcsak a Fő téri épületek újultak meg, hanem a programlehetősége...
Fennállása 20. évfordulóját ünnepli idén Sopron ismert, népzenét játszó együttese, a Fajkusz Banda. A zenészek rendszeres fellépői a városi rendezvényeknek, munkájuknak fontos része az utánpótlás kinevelése is.
Talpalávaló muzsika, szívünknek kedves versekkel kísérve – a Fajkusz Banda immáron két évtizede meghatározó szereplője Sopron kulturális életének. A régi hagyományoknak megfelelően a zenekar vezetőjéről kapta nevét. Városunkban az előző évszázadokban még többségében német ajkú volt a lakosság, ezért a magyar néptánc és népzene a táncházmozgalom kialakulásával kezdett el virágozni.
Fajkusz Attila az 1980-as években még „vendég zenészként” járta Sopron szórakozóhelyeit akkori győri együttesével. – 2000-ben költöztem a városba, ekkor még többnyire alkalmi felállásban muzsikált az együttes táncházakban, illetve kísértük a helyi táncegyütteseket – kezdte Fajkusz Attila, a banda vezetője. – Egyre nagyobb igény mutatkozott a népzenét játszó zenekarok iránt, így 2004-ben Szőke Gergellyel és Szőke Ernővel megalapítottuk a bandát. 2010-ben csatlakozott a formációhoz Erőss Sándor, aki harmonikán játszik – így alakult ki az együttes végleges hangzásvilága.
A közönség szórakoztatása mellett egy másik fontos küldetése is van a zenekarnak: kinevelni az utánpótlást. – A Lövői zenekar tagjait 2003-ban kezdtem tanítani, és a mai napig együtt zenélnek kis változásokkal. Ugyanígy beszélhetünk a Figurás bandáról, akik között két nagyobbik fiam is muzsikált. Ők egy amerikai ösztöndíj alatt új együttest alakítottak Kaptza néven, izgatottan várjuk a Nashvillben készült lemezük megjelenését. Mindkét zenekar tagjai szívesen muzsikálnak velünk – folytatta az együttes vezetője.
Az elmúlt évtizedekben a népzenét játszó együttesek egyre elismertebbekké váltak az országban, sőt a határokon túl is. Ennek eredményeképp a táncházmódszer a világörökségi listára is felkerült. – Azonban ez nemcsak a kultúra megőrzéséről szól, hanem annak hatásairól is, amit kiválóan fel lehet használni a pedagógiai munkában a képességfejlesztés, tehetséggondozás területén. Mind a néptánc, mind a népzene szellemi örökségünk része, mely olyan értékrendeket képvisel, amely ellensúlyozza a világban zajló lélekromboló folyamatokat. Ezért is fontos, hogy minél többen megismerjék a népzene jótékony hatásait – hangsúlyozta Fajkusz Attila.
A 20. évforduló alkalmából a banda már túl van néhány koncerten, és tervez egy jubileumi fellépést is, ennek még nem tűzték ki a dátumát. 2009-ben adták ki első, Annó című lemezüket, most pedig felmerült egy új album készítésének lehetősége is. – Egy biztos: a jövőben is folytatjuk a muzsikálást. Hogy meddig, azt nem tudhatjuk, de az biztos, hogy amíg csináljuk, addig lélekben fiatalok maradunk – zárta a népzenész.
Fajkusz Attila népzene-pedagógus, művelődésszervező 1963-ban született Győrben, édesanyja révén félig soproni. Jelenleg a Soproni Petőfi Sándor Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola balfi tagintézményének vezetője.
Ahol a modernitás és a történelem találkozik – a Soproni Múzeumnegyed kialakításával nemcsak a Fő téri épületek újultak meg, hanem a programlehetősége...
Színházi előadások, koncertek, táncbemutatók és izgalmas családi programok is várják az érdeklődőket a Soproni Tavaszi Napokon március 15. és április...