Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
„Szívünkbe, lelkünkbe fényt hoztak”
– Az alkotók nemcsak tanárok, hanem igazi művészek, példaképek. Akik megtanították, hogy a rajz nem csupán egy tantárgy, hanem életforma – mondta a kiállításmegnyitón Farkas Gábor, a Széchenyi-gimnázium igazgatója. Az alkotók közül heten már nincsenek közöttünk, viszont Török Bernadett, Bazsóné Nagy Gabriella és Rennerné Tóth Mária (jobb oldali felvételünkön balról jobbra) részt vett a szombati rendezvényen. Fotók: Filep István

Bellák Gábor: Sopron-szeretetet plántálnak belénk ezek az alkotások

„Szívünkbe, lelkünkbe fényt hoztak”

| Huszár Judit | Kultúra

Különleges tárlat nyílt hétvégén a Munkácsy teremben. A Soproni Széchenyi István Gimnázium tíz művésztanárának képeit állították ki – összesen 80 alkotás látható november 24-ig. Az iskola célja, hogy a diákok és a soproniak is közelebbről megismerjék az alkotásokat, valamint a művészeket.

Folyosói életkép az 1940-es évekből, behavazott Szent Mihály-domb az 1800-as évek végéről és napjaink alkotásai – igazi időutazáson vehetnek részt azok, akik elmennek a Liszt-központ Munkácsy termébe, hétvégén nyílt meg a Művésztanárok a Széchenyi Gimnáziumban című kiállítás. Az alkotások egy része a gimnázium épületében, a Soproni Múzeumban vagy a polgármesteri hivatalban volt eddig, de akadnak olyan képek is, amelyeket a művészek vagy családjaik ajánlottak fel.

– Ritka kincsek ezek, hiszen így együtt még soha nem láthattuk a képeket – mondta Farkas Gábor, a Széchenyi-gimnázium igazgatója. – Az alkotók nemcsak tanárok, hanem igazi művészek, példaképek. Akik megtanították, hogy a rajz nem csupán egy tantárgy, hanem életforma. A szem és a szív érzékenysége szükséges ahhoz, hogy felfedezzük a világot, és megismerjük önmagunkat. Szívünkbe, lelkünkbe fényt hoztak.

– Méltó tisztelgés ez a kiállítás, amellyel a Széchenyi-gimnázium a 175. jubileumát ünnepli – fogalmazott a tárlat megnyitóján dr. Farkas Ciprián polgármester. – Az iskola szellemi öröksége jelentős, amelyet a mai napig visz tovább és ápol.

A kiállítást Bellák Gábor művészettörténész nyitotta meg. – Sopron-szeretetet plántálnak belénk a falakon lévő alkotások. Legyünk valamennyien ennek a nemes hagyománynak a folytatói, őrzői! – hangsúlyozta a Magyar Nemzeti Galéria főmuzeuológusa.

Zárszavában Szabó Attila, a tárlat kurátora élete legfelemelőbb feladatának nevezte a kiállítás megalkotásában való közreműködést.

A megnyitón fellépett az iskola kórusa, Tóth Tamás Zétény nyolcadikas diák pedig szavalt. A rendezvényen részt vett Tóth Éva kulturális tanácsnok, számtalan soproni művész, valamint a Széchenyi-gimnázium pedagógusai is.

Az alkotók közül heten már nincsenek közöttünk, viszont Bazsóné Nagy Gabriella, Rennerné Tóth Mária, valamint Török Bernadett ott volt a kiállításmegnyitón.

A tárlat november 24-ig látogatható, naponta 10–18 óra között a Liszt-központban lévő Munkácsy teremben.

Széchenyisektől Széchenyiseknek: A szervezők fontos célja, hogy a jelenlegi széchenyis diákoknak is bemutassák a tárlatot. – A fiatalok már részt vettek az előkészületekben is – például ők rajzolták meg az alkotók első teremben látható portréit – tudtuk meg Molnárné Dukai Évától. – Vizuáliskultúra-órákon megnézik majd a tárlatot, illetve az osztályfőnökök is elhozzák őket. 

Tíz művésztanár: Ákos Ernő, ­Szarka Árpád, Hauser Károly, Merész Károly, Janesitz Henrik, Török Bernadett, Seemann Kálmán, Rennerné Tóth Mária, Soproni Horváth József, Bazsóné Nagy Gabriella alkotásai láthatóak a Munkácsy teremben. 

Tekintse meg további képeinket!

Kapcsolódó cikkek

„Ez a titok csak  az enyém”

„Ez a titok csak az enyém”

2024. 11. 27. | Köves Andrea

Andrea novellák címmel megjelent a soproni kötődésű Imre Andrea első könyve. „Életszerűek és elgondolkodtatóak”, „léleksimogatóak”, „érzelemmel telíte...