Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
Sopron egykor és ma…
Az Alsólövér utca a virágzó fákkal, a háttérben épül a tévétorony. Fotó: Finta Béla, 1969., Soproni Múzeum

Mobilos fotósok kedvence: Az Alsólövér utca japáncseresznye-virágzáskor

Sopron egykor és ma…

Régi fotókon nézegetjük, hogy mutatott egykor városunk, fiatal arcok képmásain igyekszünk felismerni ma már idős embereket – a nosztalgia vagy retró továbbra is hódít. Sorozatunkban mi is régvolt utcákon kalandozunk, megmutatjuk, hogyan nézett ki Sopron egykor, és miként alakul jelenlegi portréja.

Az évszakok körforgása évről évre ráébreszt bennünket, hogy az idő elszáll észrevétlenül. A telet többnyire az elmúláshoz és a halálhoz társítjuk. A sáros, latyakos idő gyakran kedvünket szegi, s így a melankólia eltereli a figyelmünket arról, hogy a tél az erőgyűjtés időszaka ahhoz, hogy tavasszal nekirugaszkodhassunk. Az elmúlt hetekben megtapasztaltuk, hogy erejét vesztette a hideg idő. Úgy tűnik, elérkezett a tavasz. Mit tesz ilyenkor az emberek többsége? Kimerészkedik. Gyalogol. Persze ez nem csak a soproniak kizárólagos szokása, mégis tartja a mondás, hogy: „A soproniak gyalog járnak!”. Hisz nincsenek olyan nagy távolságok, amit a két pont között egy óra alatt meg ne tehetnénk jártunkban, de a kevésbé merészek is egy fertályóra alatt akár a Jerevánról az Erzsébet-kertbe vagy a Kurucdombról a Várkerületre juthatnak könnyűszerrel. Az ilyenkor szokásos kimerészkedéshez azonban többnyire egy szép zöldövezet a célpont. No, ilyenkor még jellemzően nem az erdő! A polgár bizony tart a sártól és a dagonyától, s így első útja a Lövérekbe vezet, ahol megtapasztalhatja a fák és a virágok illatát, az orgonát, az aranyesőt. Az igazi gourmet a megfelelő pillanatot is kivárja, és úgy indul el, hogy a tavaszi záport követő friss, tiszta levegő bukéját szívhassa orrába pont úgy, ahogy a bor illatának árnyalatait különbözteti meg a szakavatott szőlősgazda. Igazi összművészet! A madarak egybehangzó dala, a kikelet színei, s számtalan illatot lebegtet a levegő. Új energiákat ébreszt bennünk a természet.


Az utóbbi évtizedben – és ez egyre inkább nem csak a fiatal korosztályra igaz – ott lapul a zsebben az okostelefon. Amikor úgy érezzük, hogy kivételes pillanatot tudunk megörökíteni, akkor előkapjuk. Számos helyen érezzük magunkat kiváltságosnak. Például a Károly-magaslaton, a Kőhalmy Vadászati Múzeum büféje előtt. Készítünk egy szelfit egy sör elfogyasztása közben. Mennyei érzés! Persze nem felejtjük el utána megosztani a Facebook-oldalunkon. Lássátok, Soproniak, miből maradtok ki! Szintén az egyik legforgalmasabb gyalogló út ez idő tájt az Alsólövér utca. Mindenki arra vágyik, hogy éppen jókor rajtakaphassa a japán cseresznye virágzását. Odaérve megáll, meghatározza a nézőpontot. Vajon a cseresznyefa virágai melyik szögből öltöztetik leglátványosabban az utcavonalat? Fontos, hogy a virágzó fák egyenesen a háttérben álló tévétoronyra vezessék tekintetünket. Előtér, középtér, háttér ideális aránya megteremti az emblematikus nézőpontot. Ha sétánk elmarad, vagy valamiért elkerüljük a környéket, akkor könnyen lemaradhatunk a látványról. A döntő pillanat tovaszáll, ugrik a megosztás. Szóval ne felejtsük! Rövidesen virágzik a japán cseresznye. Ismét osszuk meg mobilos fotóinkat a Facebookon az otthon maradottak és mindannyiunk örömére!

Tekintse meg kvízünket!

Kapcsolódó cikkek

Sopron egykor és ma…

Sopron egykor és ma…

2025. 04. 16. | Bolodár Zoltán

Régi fotókon nézegetjük, hogy mutatott egykor városunk, fiatal arcok képmásain igyekszünk felismerni ma már idős embereket – a nosztalgia vagy retró t...