Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
Sopron egykor és ma…
Az egykori Károly-laktanya parancsnoki épülete, ami később katonai nevelőintézet lett. Napjainkban az ­Ikva Idősek Otthona (lent jobbra). Fotók: képeslap, kiadta: Barasits, 1935 körül, Soproni Múzeum, Filep István

A város lakosságának több mint 10 százalékát adták a katonák

Sopron egykor és ma…

| Bolodár Zoltán | Múltunk és jelenünk

Régi fotókon nézegetjük, hogy mutatott egykor városunk, fiatal arcok képmásain igyekszünk felismerni ma már idős embereket – a nosztalgia vagy retró továbbra is hódít. Sorozatunkban mi is régvolt utcákon kalandozunk, megmutatjuk, hogyan nézett ki Sopron egykor, és miként alakul jelenlegi portréja.

Sopron a 19–20. század fordulóján jelentős katonaváros volt. A település lakosságának több mint 10 százalékát adták az itt állomásozó egységek. Számos laktanya épült a századforduló körüli évtizedekben, amely szolgálta őket a mindennapokban. Utak, gyakorlóterek, fegyverraktárak és egyéb katonai infrastruktúrák álltak rendelkezésükre. A katonaélet virágzott, az egyenruhások jelenléte a polgári ellátásra is jelentős és pozitív hatást gyakorolt. A soproni iparosság érezhette ezt a fogyasztáson, és tudjuk, hogy a katonák a rendszeres szórakozást sem vetették meg. Gyakran töltötték meg a tisztek a Kaszinót (ma Liszt-központ), az egykori Royal kávéházat az Ötvös utca sarkán (ma Rossmann) vagy a Pannonia Szálló üvegtermét.


Korai példaként említhetjük a Halász kaszárnyát, amelyben Petőfi Sándor is szolgált, és a helyén álló iskola ma nemcsak nevében, de a néptánc oktatásával is ápolja a hagyományt. A lovassági laktanya vagy huszárlaktanya 1881-ben épült, korábban a Lackner Kristóf utca környékén terült el, és helyén nyitották meg a humanista polgármesterről elnevezett utcát. 1889-ben épült a gyalogsági laktanya a Táncsics utcában, amelyet a köznyelv csak 48-as néven emleget. A Frigyes főherceg tüzérségi laktanyát 1897-ben az Ágfalvi úton építették meg, majd vele szemben a gyalogsági laktanya 1900-ban létesült, ez vált később a FORFA majd a FALCO telephelyévé. A 76-os gyalogezred a Szélmalom (Kuruc-domb), Fövényverem és a Halász laktanyákban telepedett meg, részükre épült 1915–16-ban a Károly-laktanya a mai József Attila út mellett, mely a háborúban romossá vált. Egyik megmaradt tömbje az Állami Szanatórium kezelésében állt, és szolgálati lakásokat biztosított benne a dolgozóinak mindaddig, amíg a területet szanálták, és itt emelték ezután a József Attila-lakótelepet. A felsorolásom semmiképpen sem teljes, nem került szó például a katonai iskolákról sem, de álljon itt két példa: a századfordulóig megépült az egykori csapatkórház (ma: Fenyő téren működő nemzetiségi iskola) és az élelmezési raktár a Táncsics utcában, amit ma is sokszor FLEX Magazinként emlegetnek a helyiek.

Tekintse meg kvízünket!

Kapcsolódó cikkek

Sopron egykor és ma…

Sopron egykor és ma…

2025. 03. 19. | Bolodár Zoltán

Régi fotókon nézegetjük, hogy mutatott egykor városunk, fiatal arcok képmásain igyekszünk felismerni ma már idős embereket – a nosztalgia vagy retró t...