Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
A digitális írástudásért
A digitális írástudás egy aktív alkotói tevékenység, például tudunk szöveget vagy fotókat szerkeszteni, táblázatokat létrehozni, képesek vagyunk videót vágni, programozni. Fotóillusztráció

Amit közzéteszünk az interneten, később visszakereshető

A digitális írástudásért

| Huszár Judit | Panoráma

Mi az a digitális írástudás, és mire jó a mesterséges intelligencia? Mit tehet a szülő, hogy biztonságban tudja a gyermekét a világhálón? Hogyan ismerjük fel, ha álhírekkel bombáznak? Aktuális és fontos kérdések. Sorozatunkban ezeknek járunk utána…

(4.) Analfabéta – tudják, aki nem tud se írni, se olvasni. Hazánkban arányukat 1–2 százalékra becsülik, a népszámlálások iskolázottsági adataira alapozva. Természetesen az írás- és olvasástudás egy olyan minimum, amelyre mindenkinek szüksége van. Ma már ehhez a „minimum listához” számtalan digitális készség is csatlakozik. De pontosan mit jelent a digitális írástudás, és hogy jön ehhez a netikett?

– A digitális írástudás napjainkban elvárt, de sokféleképpen értelmezett készségrendszer – kezdte Szigeti-Kovács Eszter, a Logiscool Sopron iskolavezetője. – Nem arról van szó, hogy valaki tudja használni az okostelefonját vagy laptopját, játszik és böngészi a közösségi oldalakat, ennél sokkal összetettebb. A digitális írástudás tartalmazza azokat a készséggé fejlesztett ismereteket, amik lehetővé teszik a számítógép által nyújtott lehetőségek kihasználását. Ez egy aktív alkotói tevékenység, például tud szöveget vagy fotókat szerkeszteni, táblázatokat megalkotni az illető, képes videót vágni, programozni.

Ez a digitális írástudás technikai dimenziója. Fontos viszont szót ejtenünk a kognitív szintről is: a felhasználó képes az információk értő olvasására, szelektálja, értelmezi, értékeli azokat, felismeri az álhíreket. És épp ilyen lényeges az etikai dimenzió is: a kommunikációjával nem veszélyeztet, nem sért meg másokat.

– Már a gyerekeknek is el kell sajátítaniuk a netikettet – folytatta Szigeti-Kovács Eszter. – A kifejezés az angol netiquette (network ­etiquette) magyarosított formája, és a hálózati kommunikáció általános illemszabályait értjük alatta. Mindenkinek tisztában kell lennie azzal, hogy bármi, amit közzétesz az interneten, lementhető, később visszakereshető. Még akkor is, ha törli azt. A digitális lábnyomunk egyre nagyobb, fontos, hogy tudatosan használjuk a huszonegyedik századi eszközöket. Ehhez pedig az kell, hogy minél magasabb legyen a digitális írástudók aránya.

(Folytatjuk.)

Tekintse meg kvízünket!

Kapcsolódó cikkek

Gamer – szülő szótár

Gamer – szülő szótár

2024. 10. 23. | Huszár Judit

Mi az a digitális írástudás, és mire jó a mesterséges intelligencia? Mit tehet a szülő, hogy biztonságban tudja a gyermekét a világhálón? Hogyan ismer...