Az internet nem felejt...
2024. 09. 18. | Huszár JuditMi az a digitális írástudás, és mire jó a mesterséges intelligencia? Mit tehet a szülő, hogy biztonságban tudja a gyermekét a világhálón? Hogyan ismer...
Felavatták Vetter Pál emléktábláját, majd koszorút helyeztek el emlékére a Kolostor utcában, ahol 1889 és 1908 között élt.
Vetter Károly Pál császári és királyi szőlészeti és borászati főfelügyelő rengeteget tett a filoxérajárvány idején a soproni bor megmentéséért, ő vezette a város által létrehozott szőlőoltvány-iskolát.
Dr. Farkas Ciprián az emléktábla avatásakor kiemelte: Vetter Pál egy derék soproni ember volt, aki „makacs” akarattal küzdött az igazáért, és aztán az idő őt igazolta. – A soproni bor igazi megmentője, akinek köszönhetően ma is kiváló soproni nedűk készülnek.
Vetter Pál felismerte, mivel állítható meg a szőlőgyökértetű okozta járvány. Az Egyesült Államokban rábukkant egy, a filoxérának ellenálló, ősi szőlőfajtára, amit magával hozott, megalapította a ma is Sopronhoz tartozó János-telepet, és amerikai alanyokra oltotta a helyi fajtákat – fogalmazott a polgármester.
Az iskolából szinte minden magyar borvidékre kerültek oltványok. Érdekesség, hogy a soproni gazdák körében általános közutálatnak örvendett, mert azt hitték, hogy ő hurcolta be a filoxérát, és az sem tetszett nekik, hogy gyakran a látszólag egészséges tőkéket is kivágatta és felgyújtotta. A soproniak „Laushans”-nak („tetves Jancsi”) csúfolták. Amikor kocsiján a szőlőkbe hajtott, rendőr ült mellette, aki védte testi épségét.
A táblaavatón jelen voltak Vetter Pál leszármazottjai, a táblát készítő Károlyi család, valamint Molnár Ákos, a Soproni Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke. Azt tervezik, hogy minden évben megemlékeznek a soproni bor megmentőjéről.
Mi az a digitális írástudás, és mire jó a mesterséges intelligencia? Mit tehet a szülő, hogy biztonságban tudja a gyermekét a világhálón? Hogyan ismer...