Egy boldog élet színtere
2025. 03. 19. | Köves AndreaSajátos varázs, izgalmas történelem, mesélő műemléki házak, üde erdei környezet: csak néhány azok közül a jellemzők közül, amelyek Sopront idézhetik....
Sajátos varázs, izgalmas történelem, mesélő műemléki házak, üde erdei környezet: csak néhány azok közül a jellemzők közül, amelyek Sopront idézhetik. Sorozatunkban a városhoz kötődő, közismert emberek vallanak soproniságukról. Ezúttal dr. Kárpáti György háziorvost kérdeztük.
– A városhoz való kötődésemmel kapcsolatban egy látványos ív jelenik meg a szemeim előtt, amelyben összefonódik a múlt, a jelen és a jövő – kezdte dr. Kárpáti György. – Hajnali bringázásaimon és fotózásaimon akkor is előkerül a múlt, amikor Sopron új városrészeiben tekerve olyan utcákban járok, amelyeket még általam személyesen is ismert jeles soproniakról neveztek el. Hosszú a sor, így felidézem például Király Jenő alakját, aki gyermekkoromban engem is operált, jó barátságban voltam Csatkai Endrével, Friedrich Károllyal, rokoni kapcsolatban Mühl Aladárral, Mende Gusztávval. Mind-mind maradandót alkottak Sopronnal kapcsolatban.
Dr. Kárpáti György példaképként tekint Friedrich Károlyra, aki a múlt század 30-as éveiben 35 milliméteres kamerájával örökítette meg a város nevezetes eseményeit. Kari bácsi, Sopron legismertebb idegenvezetője is inspirálta abban, hogy a hatvanas évektől kezdve évtizedeken keresztül ő is megörökítse a város nevezetes eseményeit. Ennek a helytörténeti szempontból kiemelkedően fontos értéknek, mintegy 400 órányi videóanyagnak most kezdődött a digitalizálása, hogy a közeljövőben minden Sopron múltja iránt érdeklődő számára elérhető legyen. Pótolhatatlan helytörténi krónika válhat mindezzel közkinccsé.
Nem csupán a filmes értékmentés fontos dr. Kárpáti György számára. Sokat tett azért, hogy nagyapja, Kárpáti Sándor zeneművei fennmaradjanak az utókornak. Ez a küldetés vezérelte a sopronbánfalvi Kárpáti malom példamutató felújítása során is, amelyért az ICOMOS megtisztelő díját is átvehette. A malom azóta igazi kulturális központtá vált.
– Mint ahogy az elején említettem: egyfajta vezérlőelv számomra, hogy a ránk maradt múltbeli értékek ne kallódjanak el – fogalmazta meg indíttatását. – A Sopronhoz köthető szellemi örökséggel nekem, nekünk dolgom, dolgunk van, így „szökkenhetnek” szárba a jelenben is ezek a ránk hagyott értékek, és ívelhetnek át a jövőbe, gazdagíthatják utódaink életét. Mindez számomra óriási felelősség. Elmondhatatlan érzés volt, amikor a malom galériájában, a Malmáriumban legutóbb tartottuk Sulyok Gabriella és Tenk László Munkácsy-díjas képzőművészek kiállításának filmvetítéssel egybekötött záróeseményét. A nagy érdeklődéssel kísért bensőséges ünnepségen részt vett a két alkotóművész, és jelen volt a nézők soraiban a szintén soproni kötődésű Kossuth-díjas írónk, Rakovszky Zsuzsa és Ybl-díjas építészünk, Winkler Barnabás is. Ezek a visszajelzések megerősítenek abban, hogy jó úton járok…
Dr. Kárpáti György 1949-ben született Sopronban, a Berzsenyi Dániel Gimnáziumban érettségizett, a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen diplomázott, 1976 óta háziorvos Sopronban. Rendkívül sokoldalú személyiség, a gyógyító pálya mellett országosan ismert és elismert filmes szakember, dokumentatív tevékenysége egyik legkiemelkedőbb eseménye az 1989-es páneurópai pikniken történtek megörökítése volt. Nevéhez fűződik a Kárpáti malom felújítása, felvirágoztatása. Tevékenységéért átvehette a Magyar Köztársaság ezüst érdemkeresztjét, 2022-ben Pro Urbe Sopron díjban is részesült.
Sajátos varázs, izgalmas történelem, mesélő műemléki házak, üde erdei környezet: csak néhány azok közül a jellemzők közül, amelyek Sopront idézhetik....
A tavaszi megújulás jegyében gyümölcsfa- és bokorcsemetékkel bővült a Lenck-villa kertjének élővilága. Az ültetésen önkéntesek is részt vettek.