(1.) Mobilozó gyerekek az orvosi rendelőben, a pékségben, az utcán. A vendéglátóhelyen és az autóban és a strandon. Fölösleges is folytatni a felsorolást – az okoseszközök már szinte hozzánk nőttek, a legfiatalabb korosztály is napi több órán keresztül használja azokat. Csak nem mindegy, hogy hogyan...
– Az a tapasztalatunk, hogy a gyerekek szórakozásként tekintenek az internetre – kezdte Szigeti-Kovács Eszter, a Logiscool Sopron iskolavezetője. – Ez részben igaz is, ugyanakkor lényeges, hogy tisztában legyenek annak veszélyeivel. A legfontosabb, hogy mindig védjék a személyes adataikat, a jelszavaikat, és azokat a szülőkön kívül senkinek ne adják meg. Ahogy az utcán, úgy a világhálón sem szabad szóba állni idegenekkel, személyes találkozót szervezni pedig (főleg a szülők tudta nélkül!) szigorúan tilos.
Szigeti-Kovács Eszter szerint elengedhetetlen, hogy a szülők jó példát mutassanak a gyerekeknek, és napi téma legyen otthon az internethasználat. Tudatos tartalomfogyasztóvá ugyanis nem maguktól válnak a fiatalok, hanem azzá kell nevelni őket.
– Az alapvető biztonsági szabályok megismertetésén túl még számtalan lépést tehetünk a gyermekeink védelme érdekében – folytatta a Logiscool Sopron iskolavezetője. – Például a könyvjelzők közé felvehetjük azokat az oldalakat, amelyeket rendszeresen látogat a fiatal, így kisebb eséllyel téved „rossz helyre”. A Youtube-on érdemes használni a gyerekverziót, ahogy a közösségi oldalakon is beállítani a szülői felügyeletet. Az eszközök használati idejét is figyeljük és kontrolláljuk – mindig a gyermek életkorának megfelelően és persze úgy, hogy tiszteletben tarjuk a magánszféráját! A tudatos internethasználat tehát a cél...
Azt sem lehet elégszer elismételni, hogy az internet nem felejt. Egy előnytelen fotót, meggondolatlan, esetleg bántó hangvételű posztot vagy hozzászólást évek múlva is elő lehet keresni. Éppen ezért jobb, ha mindenki megfontoltan, felelősségteljesen kommunikál az online térben is.
(Folytatjuk.)