Gamer – szülő szótár
2024. 10. 23. | Huszár JuditMi az a digitális írástudás, és mire jó a mesterséges intelligencia? Mit tehet a szülő, hogy biztonságban tudja a gyermekét a világhálón? Hogyan ismer...
Mi az a digitális írástudás, és mire jó a mesterséges intelligencia? Mit tehet a szülő, hogy biztonságban tudja a gyermekét a világhálón? Hogyan ismerjük fel, ha álhírekkel bombáznak? Aktuális és fontos kérdések. Sorozatunkban ezeknek járunk utána…
(5.) Gamer – az angol kifejezés jelentése játékos, számítógépes játékos. Általában olyanokra használjuk, akik profi szinten játszanak. De vajon sokan vannak?
– Egy 2023-as nemzetközi felmérés szerint világszerte 3 milliárd ember játszik rendszeresen számítógépen vagy okoseszközön, ők persze nem mindannyian professzionális szinten – kezdte Szigeti-Kovács Eszter, a Logiscool Sopron iskolavezetője. – Magyarországon is hasonló a helyzet, egy hazai felmérés szerint a felnőttek ötvenkilenc, a gyerekek ötvenegy százaléka játszik – a legtöbben stresszlevezetésként, kikapcsolódásként.
Mivel óriási a piac, ezért folyamatosan jelennek meg az új játékok, amelyek előállításához egyre több fejlesztőre van szükség. Fontos elmondani, hogy attól még, ha valaki elsőosztályú gamer, még nem lesz feltétlenül fejlesztő.
– Utóbbihoz nagy technikai tudás kell, az alapja a programozás – folytatta Szigeti-Kovács Eszter. – Ha valaki ilyesmivel szeretne foglalkozni, akkor lényeges, hogy minél előbb megtanuljon legalább egy programozási nyelvet. Nálunk a Pythont, a Unityt és a Godot-ot tanulják a diákok, előbbiből vizsgát is tesznek. A kisgyerekek nagyon gyorsan haladnak, hiszen minden órán programoznak egy saját játékot, amelynek a fejlesztését otthon is folytathatják. Szinte észrevétlenül ismerkednek meg a változókkal, a függvényekkel, a ciklusokkal és a többi programozási gyakorlattal. Lényeges, hogy a fejlesztés csapatmunka: van, aki a technikai háttérért, más a vizuális megjelenésért felel.
Érdekesség, hogy a videójáték-fejlesztők 70–80 százaléka még mindig férfi, de egyre több nő jelenik meg közöttük. A szakemberek szerint, ha valaki ilyen területen képzeli el a jövőjét, akkor nem az a lényeg, hogy minél több időt töltsön játékkal, hanem az, hogy ezekből a játékokból tanuljon. (Folytatjuk.)
CodeWeek: Idén október 14. és 27. között rendezik meg az európai programozási hetet, amelynek célja, hogy minél többen kipróbálhassák a programozás alapjait, bepillantást nyerjenek a programozók mindennapjaiba, munkájukba és abba, hogyan hat a digitalizáció és az informatika a mindennapi életünkre. A kezdeményezéshez bárki csatlakozhat, Sopronban például a Logiscool óráiba is betekinthetnek az érdeklődők, ingyenesen kipróbálhatják a programozást a gyerekek. További részletek: www.codeweek.eu
Mi az a digitális írástudás, és mire jó a mesterséges intelligencia? Mit tehet a szülő, hogy biztonságban tudja a gyermekét a világhálón? Hogyan ismer...
Innovatív legóterem nyílt a Soproni Egyetem Benedek-karán. Az EduKaland stúdiónak kettős funkciója van: élményt nyújt a gyermekeknek, valamint az okta...