Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
Segít az AI a tanulásban
A szakember szerint a modern technológia nem helyettesíti az egyéni tudást. Fotóillusztráció

Meggyorsíthat, élményszerűbbé tehet bizonyos munkafázisokat

Segít az AI a tanulásban

| Huszár Judit | Panoráma

Mi az a digitális írástudás, és mire jó a mesterséges intelligencia? Mit tehet a szülő, hogy biztonságban tudja a gyermekét a világhálón? Hogyan ismerjük fel, ha álhírekkel bombáznak? Aktuális és fontos kérdések. Sorozatunkban ezeknek járunk utána…

(8.) Az AI (artificial intelligence) alatt egy gép, program vagy mesterségesen létrehozott tudat által megnyilvánuló intelligenciát értjük. A lényeg, hogy különböző algoritmusok, modellek segítségével utánozzák az emberi gondolkodást. Mint arról múlt heti lapunkban írtunk, a friss felmérések szerint a világ vállalkozásainak 40 százaléka már aktívan használja a mesterséges intelligenciát. Az elmúlt években pedig egyre nő a szerepe az oktatásban is...

– A tanulásban is hatékony segítség az AI – kezdte Szigeti-Kovács Eszter, a Logiscool Sopron iskolavezetője. – Például a tananyagból nagyon gyorsan létrehoz rövidebb összefoglalókat. Alkalmas vázlatok megírására, prezentációk készítésére. Az idegennyelv-tanulásnál egyre többen használják: akár társaloghatunk is vele, és halljuk a helyes kiejtést, de magas színvonalon elvégzi a fordításokat is. Matematikagyakorlásnál is bevethető vagy számolások ellenőrzésénél. Magunk is többször kipróbáltuk, hogy egy verset megzenésítettünk vele, így könnyebben megtanulták a szöveget a gyerekek.

A szakember szerint a modern technológia nem helyettesíti az egyéni tudást. Tehát megtanulni semmit nem tud helyettünk az AI, ha viszont jól használjuk, akkor meggyorsíthat, élményszerűbbé tehet bizonyos munkafázisokat.

– A kreatív, egyedi, vizuális tartalmak gyártására is egyre gyakrabban használjuk a mesterséges intelligenciát – tette hozzá Szigeti-Kovács Eszter. – Már korábban is elmondtuk, de nem árt hangsúlyozni: számtalan visszaélésre is lehetőséget ad a technológia. Fontos, hogy a szülők rendszeresen beszéljenek erről a gyerekekkel, legyen elvárás otthon is az etikus internethasználat, illetve ismerjék fel, ha álhírekkel állnak szemben. (Folytatjuk.)

Tekintse meg kvízünket!

Kapcsolódó cikkek

Okoseszközök a diákoknak

Okoseszközök a diákoknak

2024. 11. 27. | Munkatársunktól

Több mint háromszáz laptopot adott át pénteken a Soproni Német Nemzetiségi Általános Iskolában dr. Barcza ­Attila, Sopron és térsége országgyűlési kép...