Léleksimogatás népmesékkel
2025. 02. 26. | Köves AndreaSajátos varázs, izgalmas történelem, mesélő műemléki házak, üde erdei környezet: csak néhány azok közül a jellemzők közül, amelyek Sopront idézhetik....
Akár akarjuk, akár nem, a mesterséges intelligencia életünk egyre nagyobb részére lesz (vagy már van) hatással, legyen az munka, idegen nyelvű szöveg fordítása vagy egy lakás berendezése. Vállalkozásunkban és magánéletünkben is okosan hasznosíthatjuk.
2021-ben az Európai Unió országaiban átlagosan a vállalatok 8 százaléka építette be a munkafolyamataiba a mesterséges intelligencia (AI) használatát. Magyarországon akkor még a vállalkozások 3 százaléka élt vele, mára azonban megugrott ez a szám. – A legfrissebb adatok szerint hazánkban már a vállalatok 20 százaléka használja az AI-t valamilyen formában – ismertette Benyovszky Máté mesterségesintelligencia-szakértő, a www.aiszakerto.hu szerkesztője.
Korábban nagy volt az ellenállás, mára azonban fordulni látszik a kocka. A leggyakrabban elhangzó ellenérvek az adatok és információk biztonságára vezethetőek vissza. – Természetesen minden világhálóra felkerülő adat vagy információ valamennyire veszélyben van – folytatta a szakértő. – Nagyon sokszor azonban mi magunk töltjük fel ezeket – gondoljunk csak a felhőre vagy a Facebook-oldalunkra! Megfelelő konfigurálással a mesterséges intelligencia által kezelt adatok semmivel sincsenek nagyobb veszélyben, mintha mi magunk töltenénk fel azokat.
Természetesen van különbség az ingyenesen használható és az előfizetéshez kötött mesterséges intelligencia között, azonban előbbi is nagy segítségünkre lehet az élet számos területén. Alkalmazhatjuk szövegek lefordítására, e-mailek megfogalmazására, vagy akár egy saját regényt is írhatunk a segítségével. Természetesen a mesterséges intelligenciának is vannak korlátai: belsőépítészeti látványtervet ugyan tud készíteni, de alaprajzokat nem tudunk vele alkotni. Vállalati környezetben leginkább ötletelésre, dokumentációkészítésre, könyvelési kérdések megválaszolására, szerződések íratására és ellenőrzésére használják. A segítségével sokan iratnak jogi dokumentumokat is.
Benyovszky Máté elmondta, ő maga is használja a mesterséges intelligenciát előadásai összeállításához, legtöbbször illusztrációkat generál a segítségével. De miről is szól egy ilyen kurzus? – Tematikák és szakterületek alapján vázolom fel a lehetséges felhasználási módokat a különböző munkakörökben, ágazatokban. A résztvevők példákon keresztül sajátíthatják el a mesterséges intelligencia beépítését a mindennapi használatba. Az első és legfontosabb, hogy megtanuljunk tőle helyesen kérdezni. A problémáinkat nem fogja egy csapásra megoldani, de megadhatja a kezdőlépést. Tekintsünk rá úgy, mint egy plusz szemre! – zárta a szakértő.
Sajátos varázs, izgalmas történelem, mesélő műemléki házak, üde erdei környezet: csak néhány azok közül a jellemzők közül, amelyek Sopront idézhetik....
Városunk nagyot lépett előre a köznevelési intézmények tekintetében, hiszen több új óvoda is épült, illetve megújult az elmúlt időszakban, ahol modern...