Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
A mese mindig körbeölel
Vasárnap a Liszt-központban lévő Népmesepontban is mese napi programot tartottak – a rendezvény ezúttal is népszerű volt.

Az értékeket nem visszahozni kell, hanem éltetni és továbbadni

A mese mindig körbeölel

2005 óta szeptember 30-án (Benedek Elek születésnapján) ünnepeljük hazánkban a magyar népmese napját. Az országos programsorozathoz Sopron idén is csatlakozott.

– Úgy ülök itt mint édesanya, szakember és mint mesélő – kezdte Spendelné Somogyi Éva, a Boróka Klub alapítója. – Amióta vannak ilyen jellegű események Sopronban, valamilyen módon mindig részt vettem rajtuk. A Boróka Klubbal második alkalommal készültünk a magyar népmese napjára.

A szakember mindig ösztönösen érezte, hogy ezekre a foglalkozásokra nagy szükség van, ezért is alapította meg a Boróka Klubot. A klub összejövetelein a népi kincseket – a mondókákat, a meséket és a népdalokat – használják a közösség építésére és a nevelői értékek átadására. Ahogy Éva fogalmazott: ezeket nem visszahozni kell, hanem éltetni és továbbadni.

Sok kritika éri manapság a népmeséket a bennük megjelenő brutalitás miatt. Éva szerint ez is a mesék egyik „kincse”: szép köntösben, de mégis valóságosan mesélnek az életről és annak velejáróiról. Bemutatják, hogy nem csak a jó van jelen a világunkban, és hogy néha küzdelmes út vezet a sikerig. – A történetek lehetőségeket is kínálnak a megoldásra, és végül mindig feloldozást adnak. Ezektől nem megkímélni kell a gyerekeket, hanem bemutatni őket és elmagyarázni – természetesen a saját nyelvükön – folytatta.

Sok mindent közvetít a mai világ, rengeteg inger éri a gyerekeket, amelyek a nekik szóló történetekben is megjelennek. Okosan kell tehát válogatni, hogy a meséken keresztül értékeket (is) átadjunk nekik. Éva szerint e tekintetben talán kicsit „átestünk a ló túloldalára”. A cél természetesen az, hogy szórakoztassuk és életre neveljük a gyerekeket, de ezt nem lehet úgy, hogy bizonyos dolgokkal egyszerűen nem ismertetjük meg őket. A népmesékben „lehetett hibázni”, volt harc, és adta a lehetőséget a történet, hogy megmutassa, másképp is lehet bizonyos dolgokat csinálni. Sem Benedek Elek, sem pedig Illyés Gyula történetei nem arról szólnak, hogy minden szép és jó. A mese nem kell, hogy burkot adjon, lehetőségeket és eszközöket kell adnia.

A szakember szerint a népmesék egyre fontosabb helyet töltenek be a mai világban. – Ahhoz, hogy mesélj, meg kell teremteni a hangulatot, időt kell rá szánni, le kell lassulni, és meg kell teremteni a játékra és a „varázslatra” a lehetőséget. Ilyenkor nem lehet rohanni... Mindenkinek szüksége van a pihenésre a felgyorsult mindennapokban. Biztos vagyok benne, hogy 70 évesen, hintaszékben is mesélni fogok még – zárta.

Boróka klub: Spendelné Somogyi Éva 11 éve alapította a Boróka Klubot, ahol hetente több alkalommal tartanak ingyenes foglalkozásokat. Ezeken a mondókák és a népdalok mellett népmesékkel is szórakoztatják a gyermekeket és szüleiket.

Tekintse meg további képeinket!

Kapcsolódó cikkek

A fiatal régiséggyűjtő

A fiatal régiséggyűjtő

2024. 09. 25. | Madarász Réka

Mindent gyűjt, ami régi, főleg fémtárgyakat. Poór Mátyás még csak ötödikes a Deák Téri Általános Iskolában, de úgy tud beszélni becses szerzeményeiről...

Világversenyen a rothosok

Világversenyen a rothosok

2024. 10. 02. | Madarász Réka

Két rothos tanuló is előkelő helyezést ért el a WorldSkills Lyon 2024 versenyen. Eszlinger Mátyás a 7. legjobb épületasztalos lett a világon, emellett...