Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
Egyre népszerűbb az önismeret
Idén három önismereti csoportot is indítottak a Széchenyi-gimnáziumban. Fotó: Filep István

Egyre népszerűbb az önismeret

| Madarász Réka | Soproni fiatalok

Már negyedik éve működik egyre nagyobb sikerrel a Soproni Széchenyi István Gimnázium önismereti csoportja. A kiscsoportos foglalkozásokon a diákok nemcsak az önmagukkal való kapcsolatot mélyíthetik el, hanem egyéb hasznos ismereteket is szerezhetnek.

Az elmúlt három évben két 5–8 fős csoportban ismerhették meg jobban önmagukat a diákok, idén viszont – az óriási érdeklődésre való tekintettel – Szeberényi Andrea személyiségfejlesztő egy harmadik csoportot is útjára indított.

– A növekvő érdeklődés egyrészt azzal magyarázható, hogy még mindig az egyik legnépszerűbb továbbtanulási cél a pszichológia szak, melyhez jól jön, ha valaki előzetes bepillantást nyer a pszichológia tudományába – tudtuk meg Szeberényi Andreától. – Másrészt a középiskolás korosztályból sokakat érdekel az önmagukkal és a másokkal való kapcsolat, hiszen nap mint nap szembesülnek olyan helyzetekkel, amelyek megoldása kérdéseket szül bennük. A foglalkozásokat is az ő igényeiknek megfelelően alakítottuk és alakítjuk folyamatosan.

A diákok önmagukkal való munkájuk során napirendre kerültek többek között a motivációs problémák, a halogatás lélektana, az érzelmek felismerése és kezelése vagy a szorongásos helyzetek. A társas kapcsolatokat érintő témák közé tartozott a konfliktuskezelés, a kommunikációs stílusok, például az asszertív kommunikáció és az emberi játszmák.

– Három év hosszú idő, viszont hogyha ebben az időszakban önmagunkkal, a lelkünkkel foglalkozunk, gyorsan eltelik – avatott be minket önismereti folyamataiba a 12.D osztályos Deák Máté, aki majdnem az indulásától tagja a csoportnak. – Az iskolai önképzőkör tagjaként rendkívül sokat tanultam önmagamról, a csoporttársaimról, illetve a körülöttem lévő emberekről. Ahogyan egyre több ismeretet szereztem a különböző lelki folyamatokról, stresszlevezetési technikákról és a konfliktuskezelésről, úgy fejlődtek a kapcsolataim is. Folyamatosan alkalmaztam azokat a technikákat, amelyeket a tanárnő vagy a csoport tagjai tanítottak nekem, és örömmel tölt el, hogy hétről hétre ügyesebb vagyok az önmegfigyelésben és a konfliktuskezelésben. Arra biztatok mindenkit, hogy kezdje el önmaga tanulmányozását, hiszen hatalmas előnyökkel jár az életben.

Tekintse meg kvízünket!

Kapcsolódó cikkek

Néptánc a Fenyő téren

Néptánc a Fenyő téren

2024. 11. 27. | Madarász Réka

A Soproni Német Nemzetiségi Általános Iskolában három időpontban is várják a tanulókat hagyományőrző néptáncszakkörre. A foglalkozások célja a határ m...