Ossian klip soproniakkal
2025. 04. 09. | Kóczán BálintSoproniak közreműködésével gyártott klipet az Ossian zenekar, amelynek frontembere, Paksi Endre maga is a leghűségesebb városban él egy ideje. A legen...
Puszta címmel egy különleges kiadvány jelent meg a Sopronban élő Migovics Zoltán harmonikaművész és Sigi Finkel szaxofonművész közreműködésével. A lemezbemutató koncertet április 4-én tartják a Ligneum rendezvényházban.
– Hogyan találtatok egymásra?
Sigi Finkel: – Egy barátom ajánlotta Zoltánt, és szerencsére mindkettőnknek tetszett a közös zenélés. Egyre többet játszottunk együtt, amelyből kiforrott egy CD-re való saját zenei anyag.
– A zenei pályátokról mit kell tudni?
S. F.: – Jómagam tizenegy évesen kezdtem klarinétozni, majd három évvel később szaxofonozni. A dzsessz világában találtam meg önmagam, ugyanakkor sokat léptem fel különböző amerikai, afrikai, arab és angol zenészekkel.
Migovics Zoltán: – 10 éves korom óta meghatározó szerepet tölt be a harmonika az életemben. Kijevben fejeztem be a zeneakadémiát mint klasszikus harmonikás és karmester. Mindig is aktívan írtam zenét, a dzsessz és a népzene ugyanolyan hatással volt rám, mint a klasszikus műfaj.
– Milyen céllal vágtatok bele a közös zenélésbe, mi adja az inspirációt?
M. Z.: – Mindkettőnk számára inspiráló volt a másik zenei egyénisége. Sigi eltökélt szándéka volt, hogy szerzeményeinket CD-re rögzítsük, ami plusz motivációt adott a további közös munkánkhoz.
– Első dalotok, a Dalmácia egy igazán fantasztikus szerzemény.
M. Z.: – Be kell vallanunk, hogy zeneileg nem sok köze van a dalmát népzenéhez, inkább saját zenei nyelvezetemmel fogalmaztam meg a dalmát élményeimet. Örülünk, ha tetszik a végeredmény.
– Milyen a Puszta című közös albumotok stílusa?
S. F.: – Mindenekelőtt fontos elmondanom, hogy mivel korábban nem játszottam magyar népzenét, ez kiváló lehetőség volt számomra, hogy megismerjem. Óriási áldás a Zoltánnal történő találkozásunk. Ő ismertette meg velem a lemezen szereplő magyar dalokat. Az általa feldolgozott dalok némelyikének magyar népdal az alapja, míg mások Zoltán saját szerzeményei. Szintén ő volt az, aki felhívta a figyelmemet a puszta szó mélyebb jelentésére. A fenti előzmények után született meg a fejemben a felvételek középpontjában álló Puszta trilógia (I–II–III.) ötlete.
M. Z.: – Az albumon több magyar népdalfeldolgozás is szerepel, érdekességként említeném a Három kukoricaszál című, Bartók által Kárpátalján rögzített magyar népdalt. Stílusa kompozíciósdzsessz-muzsika sok improvizációval. Ugyanúgy megtalálható benne a pop–dzsessz, dzsessz–rock, fúziós zene hatása, mint a meditatív, mélyérzelmű improvizációdús struktúrák.
– Hol mutatjátok be?
M. Z.: – A tervek szerint április 4-én a Ligneumban, Sopronban, de felléptünk a bécsi harmonikafesztiválon, valamint lesznek lemezbemutató koncertek még Ausztriában és Németországban is.
Soproniak közreműködésével gyártott klipet az Ossian zenekar, amelynek frontembere, Paksi Endre maga is a leghűségesebb városban él egy ideje. A legen...
Nyáron jelenik meg Egedy Piroska első önálló nagylemeze, amelyből ízelítőt kaphat a közönség április 25-én az Egedy Acoustic lemezelőzetes-koncerten a...