Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
A családi tradíció folytatója
Dr. Gál Jánost 1989-ben nevezték ki egyetemi docensnek.

Soproni Családtörténetek – dr. Gál János

A családi tradíció folytatója

| Pluzsik Tamás | Tallózó

„­Sopron, te ­lelkünk éltető láng! Hű őr az ősi végeken” – hangzanak Sarkady Sándor sorai a város himnuszában. Vallják ezt azok, akik már nemzedékek óta itt élnek, és azok is, akik elszakadtak Soprontól.

Dr. Gál János a Széchenyi-gimnáziumban érettségizett, majd a családi tradíciót folytatva 1980-ban erdőmérnöki diplomát szerzett. Erdőrendezőként indult szakmai pályafutása, majd kandidátusi tudományos fokozatának megszerzését követően 1989-ben kinevezték docensnek a Soproni Egyetem Erdőrendezéstani Tanszékére. Többször is volt ösztöndíjasként Kanadában. 1995-ben tanszékvezetői kinevezést kapott. 2021-től az elmúlt évig nyugdíjasként oktatott az egyetemen.

– Apai és anyai nagyszüleim Mikszáth Kálmán szavaival élve „jó palócok” voltak – mesélte dr. Gál János. – Hagyomány volt, hogy az elsőszülött fiú a János keresztnevet kapja, így volt ez a nagyapámnál, az apámnál és az én esetemben is. Nagyszüleim Hont községben éltek, egyszerű parasztemberek voltak. Anyai nagyapám, Csitári Vendel arról nevezetes, hogy az 1930-as években ő volt a kezdeményezője és a meghonosítója Honton az epertermesztésnek, ő hozta Budafokról a faluba az első 36 szál ananászeper-palántát, ami a falunak később a védjegye lett. Csitári nagyapa részt vett a falu közéletében is.

– Édesapám szüleinek egyetlen gyermekeként 1928-ban született – folytatta dr. Gál János. – Ipolyságon járt általános iskolába, majd Balassagyarmaton érettségizett, és ezt követően felvételizett az Agrártudományi Egyetem Sopronban működő Erdőmérnöki Karára, ahol 1952-ban vette át kitüntetéses erdőmérnöki diplomáját. Szülőföldjén, Diósjenőn indult szakmai pályafutása, majd visszatért soproni alma materébe, ahol 1957-től végzett oktató-, nevelő- és kutatómunkát. Kandidátusi aspirantúráját és tudományos fokozatát a Harkovi Dokucsajev Mezőgazdasági Intézet Erdőmeliorációs Karán szerezte meg. Öt cikluson, közel két évtizeden át volt az Erdészeti Főiskola, majd az Erdészeti és Faipari Egyetem igazgatója, illetve rektora. Fiatalkorában maga is kiváló sportember, később pedig az egyetemi sportélet, elsősorban a kosárlabda, a SMAFC egyik meghatározó patrónusa és lelkes szurkolója volt. Sok szakmai és társadalmi kitüntetést vett át, 1999-ben szülőföldje, Nógrád megye díszpolgárának választották. Szüleim gyerekkoruktól fogva ismerték egymást, édesanyám középiskolai tanári diplomát szerzett, majd Sopronban előbb a Martos Flóra Gimnáziumban, később pedig az egyetem matematika tanszékén oktatott. Nemcsak büszke vagyok a szüleimre, hanem örömmel tölt el, hogy a nyomdokukba léphettem, hogy nap mint nap elmehetek édesapám szobra előtt az egyetemi botanikus kertben.

Családi háttér: 1956-ban született Budapesten. Édesapja erdőmérnök, tanszékvezető egyetemi professzor, édesanyja pedig középiskolai matematikatanár, egyetemi adjunktus volt. Felesége, Kapás Márta erdőmérnök–közgazdász, évekig volt a Soproni Ipari és Innovációs Park ügyvezető igazgatója. Péter fiuk hotel–turizmus szakon szerzett diplomát, jelenleg Londonban dolgozik, András pedig angol nyelven politológiát oktat a Szentpétervári Egyetemen.

Tekintse meg kvízünket!

Kapcsolódó cikkek

Soproni Téma kvízek

Soproni Téma kvízek

2023. 03. 13.

Ezen az oldalon próbálhatod ki aktuális kvízünket, alatta találod régebbi játékaink listáját.