Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
Chicagótól egészen Sopronig
Bodnár László szakmai munkája mellett megszervezte és irányította a Matáv Sopron labdarúgóklubot. Fotó: Pluzsik Tamás

Soproni Családtörténetek – Bodnár László

Chicagótól egészen Sopronig

| Pluzsik Tamás | Tallózó

„­Sopron, te ­lelkünk éltető láng! Hű őr az ősi végeken” – hangzanak Sarkady Sándor sorai a város himnuszában. Vallják ezt azok, akik már nemzedékek óta itt élnek, és azok is, akik elszakadtak Soprontól.

Bodnár László az encsi gimnáziumban érettségizett. Dr. Jachimovits László nagybátyja példáját követve villamosmérnök szeretett volna lenni, de a család anyagi helyzete az egyetemi tanulmányokat nem tette lehetővé, ezért a Felsőfokú Távközlési Technikumot végezte el. Két évvel ezelőtt vett át aranydiplomáját a jogutód Széchenyi-egyetemen. Első munkahelye az Elektromechanikai Vállalat volt, a soproni tévétoronyba URH-rádióműsorszóró-rendszert telepített, triplexer antennarendszer kiépítésében vett részt. Közel két évtizedig dolgozott a Miskolci Postaigazgatóságon. 1989-ben kinevezték a Soproni Postaigazgatóság, majd egy évvel később a Matáv soproni igazgatójának. 1999-ben a Matáv szolgáltatási és logisztikai vezérigazgató-helyettese lett, onnan ment nyugdíjba. Távközlési mérnöki diplomája mellé közgazdasági diplomát is szerzett. Szakmai munkája mellett 16 év alatt megszervezte és irányította a Matáv Sopron labdarúgóklubot, amely 2005-ben megnyerte a Magyar Kupát. Klubelnökként fontos szerepet töltött be Sopron sportéletében, a város önkormányzata 2003-ban Sopronért díjat adományozott neki.

– Anyai dédszüleim, Homonnay János és Piliczky Mária a Hernád folyó völgyében, Encsen éltek – kezdte Bodnár László. – Szorgalmas és vállalkozó kedvű parasztemberek voltak. A 19. század fordulóján az USA-ba költöztek, amikor összegyűlt egy jelentősebb összeg, akkor hazajöttek, és földet vásároltak. Ezt később elvették tőlük, így ismét kimentek, a nagymamám, Homonnay Mária 1901-ben a tengerentúlon született. A családnak más tagjai is kivándoroltak ebben az időben, akik kint is maradtak, míg dédszüleim másodszor is hazatértek.

– Homonnay nagymamámat a felvidéki, kisszebeni születésű Jachimovits István vette feleségül – folytatta Bodnár László. – Gazdálkodtak Encsen, de nagyapa kőművesként a vasútnál is dolgozott, onnan ment nyugdíjba. Nagyszüleim házasságából kilenc gyermek született, köztük az édesanyám és László nagybátyám, aki eredetileg cipőfelsőrész-készítőnek tanult. Később leérettségizett, elvégezte a Műegyetemet, végül a villamosmérnöki kar egyetemi tanára lett. Magam is sokat köszönhetek neki, példa volt előttem.

– Édesapám családja Szendrőládról származik. Bodnár nagyapa vasutas volt, akit gyakran helyezgettek, így került Encsre. Édesapámék „csak” öten voltak testvérek. Apám 1918-ban született, szabónak és szabómester–mesterszabásznak tanult. Sajnos alig töltötte be a huszadik életévét, amikor besorozták, hamarosan kikerült a frontra, ahol megsebesült, ezért hadirokkant lett, de folytatni tudta a szakmáját. Nehéz volt a megélhetés, új ruhára az embereknek alig tellett, ezért kevés volt a megrendelés. Sajnos édesapám fiatalon, alig ötvenévesen meghalt, halálában közrejátszott a háborús sérülése – zárta Bodnár László.

Családi háttér: 1948-ben született Encsen. Édesapja szabómester volt, édesanyja a háztartást vezette, majd varrónőként tevékenykedett. Négyen voltak testvérek. Felesége szociálpolitikai csoportvezetőként dolgozott. Edina lányuk a Soproni Egyetem Lewinszky Anna Gyakorló Óvoda Aranykapu Tagóvodájának gyakorlatvezető óvodapedagógusa, László fiuk pedig mérnök–informatikus.

Tekintse meg kvízünket!

Kapcsolódó cikkek

Soproni Téma kvízek

Soproni Téma kvízek

2023. 03. 13.

Ezen az oldalon próbálhatod ki aktuális kvízünket, alatta találod régebbi játékaink listáját.