– A múlt század első felében élt amerikai pszichológus, Abraham Maslow feltételezése szerint az emberi szükségletek egymásra épülő hierarchiájában, az úgynevezett Maslow-piramisban kiemelt helyen szerepel az „elismerés szükséglete”, így immáron ezt én is „kipipálhatom” – kezdte dr. Lükő István.
– Légvonalban is sok száz kilométerre van Soprontól az a Sajó bal partján fekvő, egykori kis bányászfalu, Sajókaza, ahol megszülettem, ahol szép emlékű tanítóim megtanítottak írni, olvasni, számolni, és elindítottak azon az úton, aminek talán éppen a megkoronázása az az elismerés, amit a közelmúltban vehettem át – folytatta a professzor, aki oktatói pályafutása során tanított középiskolában, majd végigjárta a felsőoktatási ranglétrát, és egyetemi magántanárként ment nyugdíjba.
Lükő István 1970-ben Miskolcon a Nehézipari Műszaki Egyetem Automatizálási Karán automatizálási mérnöki diplomát, majd a Budapesti Műszaki Egyetemen mérnöktanári, az ELTE nevelésszociológia szakán pedig kitüntetéses oklevelet szerzett. A végzést követően a szakképzésben, tanári pályán helyezkedett el. 1987-től az Erdészeti és Faipari Egyetemen, illetve annak jogutódjaiban tanított, ahol tanszékvezetői, továbbá a tanárképző intézet vezető tisztségét is betöltötte. Elévülhetetlen érdemei vannak a soproni mérnöktanár-, a műszakiszakoktató-képzés megszervezésében és elindításában. Aktív munkássága utolsó éveiben a Pécsi Tudományegyetem intézetigazgatója volt, emellett a Soproni Egyetemen a doktoranduszok témavezetőjeként tevékenykedett. Nyugdíjazása után a pedagógiai karon a mérnöktanári és a neveléstudományi mesterszakokon oktatott. Mindezek mellett kormányközi megállapodás keretében tudományos szakértőként vett részt az Ausztria és Magyarország között a szakképesítések kölcsönös elismerésének létrejöttében, továbbá a szakképzési törvény, az OKJ kialakításában. A faipari mérnöki karhoz kötődően a vertikális modulrendszerű szakképzés fejlesztését fogta össze.
– Tanári és mérnöki, egyszóval mérnöktanári hitvallásom a rendszer- és ökológiai szemlélet. Hivatásunk gyakorlásának középpontjában a hallgató személyisége, annak megismerése és fejlesztése álljon. Összefoglalva: hit, bizalom, szakmai és tudományos alázat – zárta szavait dr. Lükő István.
Prof. dr. Lükő István 1948-ban született Sajókazán. Édesapja bányász volt, édesanyja a háztartást vezette. Felesége, Jávorszky Edit pszichológus, Péter fiuk pedig mentőtiszt Sopronban.