Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
A Bánfalvára vezető út története
A mai Bánfalvi út nyomvonala az egykor önálló települést, Bánfalvát kötötte össze Sopronnal. Fotó: Filep István

Sopronban járunk: A településrészt 1950-ben egyesítették Sopronnal

A Bánfalvára vezető út története

| Munkatársunktól | Városi hírek

Tudja, hol van a Thurner Mihály utca? Vajon kiről nevezték el a Károly-magaslati utat? És ki volt István bíró? Sorozatunkban nevezetes soproni utcákon kalandozunk.

A mai Bánfalvi út nyomvonala az egykor önálló települést, Bánfalvát (korábbi nevén Zuan, majd Wandorf) kötötte össze Sopronnal. A Bánfalvi út eleje az 1945 előtti térképeken Manninger út, az akkor még különálló, önálló falu felé vezető része még Brennbergi út néven szerepelt. Sopronbánfalvát a tanácsrendszerben, 1950-ben egyesítették Sopronnal, ezután a Bánfalvi út (korábban Fő út/ Haupt­strasse) Sopronhoz közelebb eső része fokozatosan beépült családi és társasházakkal.

Sopronbánfalva legkorábbi épületei közé tartozik a Bánfalvi út – Malompatak utca sarkán álló Mária Magdolna-templom, melynek alapjai 12. századiak. Tornya a 14. század első felében, gótikus szentélye a 15. század első évtizedeiben épült. A templom külső felújítása az év elején fejeződött be.

Az utca végén található az evangélikus templom a közösségi házzal, amelyek szintén a közelmúltban újultak meg. Mellettük látható a településrész első és második világháborúban elesettjeinek, valamint az 1946-ban kitelepítettek emlékműve egy álló és egy térdelő katona alakjával.

A Mária Magdolna-templommal szemben van az orvosi rendelő és könyvtár épülete. Az épület falán látható Vándor (Venetianer) Sándor zeneszerző és karmester emléktáblája, aki 1932-ben a soproni színház karmestere volt, és 1945-ben Sopronbánfalván halt mártírhalált.

A Bánfalvi út 188. számú ház telkén állt a pálos szerzetesek egykori malma, amely később Perge-malomként volt ismert és 1950-ig működött.

A mai Bánfalvi út – Ágfalvi út kereszteződésének közelében volt egymással szemben a gyalogsági és a tüzérségi laktanya. Nem messze helyezkedett el a helyőrségi csapatkórház, amely az 1930-as években szőlészeti és borászati szakiskolaként működött. Ma a Soproni Német Nemzetiségi Általános Iskolának ad otthont. A gyalogsági laktanya helyén épült fel a Forgácslapgyártó Vállalat (Forfa), ahol 1956-ban indult meg a termelés, majd a rendszerváltás után a Falco-Sopron Irodabútorgyár működött itt. Ezek helyén ma különböző telephelyek és szolgáltatóegységek vannak. Az iskola és az egykori Forfa között épült fel a Besenyő utcai, 216 lakásos lakópark a 2000-es évek elején.

1966 októberében avatták fel a Bánfalvi út 48–50. alatt a Lippai János Kertészeti Szakképző Iskolát és Kollégiumot, amely részben társadalmi munkában készült el. Az épület 2016 szeptembere óta a Roth Gyula-technikum része.

A mai Bánfalvi út elején álltak az egykori vasárugyár munkáslakóházai, melyekből a második világháború viszontagságai folytán mára csak két háromszintes lépcsőháztömb maradt meg a Bánfalvi út 10. alatt.

A Bánfalvi út történetét ifjabb Nemes András, a Soproni Múzeum munkatársa mesélte el.

Tekintse meg kvízünket!

Kapcsolódó cikkek

Kosárlabdabázis a Papréten

Kosárlabdabázis a Papréten

2024. 09. 18. | Köves Andrea

Megtartották a bokrétaünnepségét a Soproni Darazsak Sportakadémia épülő kampuszának. A tervek szerint az épületkomplexum egy év múlva már aktívan szol...