Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
A képernyő bűvöletében
A szakértő szerint 12 éves korig nem ajánlott, hogy saját kütyüjük legyen a gyerekeknek, addigra fejlődnek ki ugyanis a kognitív képességeik a használatukra. A túl sok inger miatt napközben is fáradtabbnak érezzük magunkat. Léteznek már félig okos telefonok, amelyek alapvető funkciókat ellátnak, de például vásárlási appokat és játékokat nem tudunk rájuk letölteni.

Sipka Bence: Napi két órával kevesebbet alszunk, helyette a telefont nyomkodjuk

A képernyő bűvöletében

| Laklia-Szilágyi Andrea | Városi hírek

Sokan hitték, hogy a technológia fejlődése minden problémánkra megoldást jelent. Ma már tudjuk, hogy ezek az újdonságok számos veszélyt is hoztak magukkal. Fontos, hogy megértsük, milyen hatásokkal vannak a technikai eszközök és a közösségi oldalak a mentális jólétünkre.

Az 1990-es években kezdetét vette a technooptimista korszak: egymás után érkeztek az újdonságok, melyek környezetre, testi és szellemi egyensúlyunkra gyakorolt hatásairól nem vettünk tudomást. – Viccesen mondhatjuk úgy is, hogy a dinók kiszabadultak a ketrecből, és letaroltak minket, mint a Jurassic Parkban – kezdte Sipka Bence pszichológus. – Kezdetben még „csak” televíziófüggőséggel küzdöttek egyes emberek, de ahogy okosodtak a kütyük, úgy növekedett meg a különböző készülékekhez köthető függőségek száma is.

A túlzott kütyühasználat a meggondolatlan szokások miatt alakul ki. Sajnos nem csak a felnőttek problémája, ráadásul a fiatal generációra még negatívabb hatással van a jelenség. – Ez nemcsak az eszközökről szól, hanem az általuk elérhető közösségimédia-oldalakról is – folytatta a pszichológus. – Kicsit olyan, mint a szerencsejáték, csak itt a figyelmünkkel és az időnkkel fizetünk az izgalmas tartalmakért.

Ezért is nagyon fontos odafigyelnünk arra, hogy milyen életkorban adunk a gyermekünk kezébe okoseszközöket. A szakértő szerint 12 éves korig nem ajánlott, hogy saját kütyüt birtokoljanak a gyerekek, addigra fejlődnek ki ugyanis kognitív képességeik a használatukra.

A szokások és technológiák gyors változása miatt a használatukra vonatkozó normák még nem alakultak ki a társadalomban, közben a fiatalokat magukra hagytuk a digitális térben. Nem ritka (gyerekeknél sem) a napi 8–10 óra képernyőidő. – Az elmúlt évtizedek átlagához képest napi körülbelül 2 órával kevesebbet alszunk, helyette inkább a telefont nyomkodjuk. Rengeteg inger ér minket, ami miatt az alvás minősége is romlik – hangsúlyozta a szakember.

Főleg a gyerekeknek szükségük van az egyedüllétre, unalomra, és meg kell tanulniuk a negatív érzéseket szabályozni. Nagyon sokszor a képernyőt arra használjuk, hogy eltereljük a gyerekeink figyelmét ezekről az érzésekről. Sokat olvashatunk arról, hogy a szülőkön túl a vállalatok felelőssége is, hogy szigorítsák a regisztrálási feltételeket, illetve hogy ellenőrizzék a felhasználói adatok valódiságát. Ez egy jó irány, azonban a szakértő szerint a megoldás a kütyük használatának korlátozása. Az iskolai kitiltás előremutató, de nem teljes megoldás a problémára.

– A legfontosabb feladatunk, hogy megértsük, milyen hatásokkal vannak az eszközök az életünkre. Meg kell változtatnunk a már megszokott normákat. Hosszú folyamat lesz, de végig kell mennünk rajta – zárta Sipka Bence.

Nemcsak a használati és fogyasztói szokásainkat kell kontroll alatt tartanunk: ma már szinte bárki készíthet olyan videót, ahol a szereplő arcát kicseréli egy teljesen másikra – ezt deep fake videónak nevezzük. Sipka Bence hangsúlyozta, hogy ezeknek az etikai és morális következményeit egy gyermek nem tudja felmérni, ezért nem is szabad használniuk ilyen technológiákat.

Megkérdeztük olvasóinkat

Czumpf Orsolya: Munkaeszközöm a laptop, de közben sokat kell telefonálnom is. Otthon csökkentjük a kütyüzéssel töltött időt a gyerekek miatt. Tiltani nem szeretnénk, a lényeg, hogy okosan tanulják meg használni az eszközöket. Igyekszem őket is bevonni, mindig válaszolok a kérdéseikre, hogy mit és miért csinálok. A zenehallgatáson kívül inkább az eszközök tájékoztató (például időjárás-előrejelzés) funkcióit használjuk, ritkábban a szórakoztató appokat.










Mazál Virág: Nagyon sokat használom az okoseszközöket. Munkához egyszerre általában több eszközre is szükségem van, telefonálva rögzítek adatokat tableten. Otthon inkább a laptopot részesítem előnyben, leggyakrabban filmnézésre és zenehallgatásra használom. Szeretem a hagyományos könyveket, de gyakran olvasok tableten, már csak az egyszerűség miatt is. Az unalom elűzésére sajnos sokszor céltalanul pörgetem a közösségi oldalakat. Ez sajnos az ismerőseimre is jellemző.










Németh József: Sem munkában, sem otthon nem használom az okoseszközöket. Mobiltelefonom van, okostelefonom nincs. Laptopom van, de azon sem nézegetem a közösségi oldalakat. Nem szeretem őket, nagyon elvonhatják a figyelmet feleslegesen. Ugyan sok hasznos dologra tudjuk őket használni, de sokan már nem is az alapvető funkciókat veszik igénybe, hanem csak játszanak, meg vásárolnak rajtuk. Most egy olyan időszakban vagyok, amikor a figyelmemet inkább hasznosabb dolgok felé fordítom.










Tekintse meg kvízünket!

Kapcsolódó cikkek