Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
Az egykori evangélikus elemi népiskola, a mai Eötvös-szakgimnázium – Deák tér 51.

Hol járunk? - Rejtvény

Az egykori evangélikus elemi népiskola, a mai Eötvös-szakgimnázium – Deák tér 51.

| Pluzsik Tamás | Városi hírek

Az evangélikus elemi népiskola megépítésének helyszínéül szóba került a Várkerület, a Lackner Kristóf utca és a Paprét is, mígnem az a döntés született, hogy az iskola a Deák téren épüljön fel.

Az 1929-ben kiírt tervpályázat nyertese Schármár Károly (1877–1946) soproni építész lett. A főbejárat feletti magyar címert Brandeisz József budapesti szobrász mintázta. „1932. április 3-án avatták fel ünnepi külsőségek között Sopronban a Deák téri modernül felépített új, evangélikus elemi iskolát. (...) Töpler Kálmán kormányfőtanácsos megnyitóbeszédet mondott, hálás szavakkal emlékezve meg mindazokról, akiknek támogatása létrehozta az új modern evangélikus iskolát. Utána Scholz Ödön ágfalvi evangélikus esperes mondott magas szárnyalású beszédet, nagy hatást keltve. Gráf Samu igazgató beszéd kíséretében átvette az épületet, magyar és német nyelvű rövid beszédben mondott köszönetet mindazoknak, akik segítő kezet nyújtottak az iskola felépítéséhez. A tanítói kar éneke után, amelyet Kiss József igazgató, karmester vezényelt, Budacker Módi és Horváth Bandi szavalt kedves közvetlenséggel. Az ünnepség a Himnusz eléneklésével ért véget.” – olvasható a Dunántúli Tanítók Lapjának 1932. áprilisi számában.

Az épületben kezdetben elemi, majd polgári népiskola, később 1957-ig középfokú tanítóképző működött, majd gimnáziumi oktatás vette kezdetét, 1960-tól Martos Flóra Gimnázium név alatt. Az egészségügyi képzés 1971-ben indult. Az iskola 1996. július 1-jén került vissza a Magyarországi Evangélikus Egyház tulajdonába, egyúttal felvette az egykori vallás- és közoktatásügyi miniszter, Eötvös József (1813–1871) nevét. 2018-tól művészeti oktatással bővült a képzés. Az iskola neve jelenleg: Eötvös József Evangélikus Gimnázium Egészségügyi Technikum és Művészeti Szakgimnázium.

Fotó és szöveg: Pluzsik Tamás

Kapcsolódó cikkek