Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
Egy elfeledett (?) alkotás
Dr. Orbay Judit őrzi nagyapja szobrának kicsinyített bronzmásolatát.Fotó: Pluzsik Tamás

Egy elfeledett (?) alkotás

| Pluzsik Tamás | Városi hírek

Valószínűleg a második világháború alatt egy bombatámadás során megsemmisült dr. nemes Molnár Gyula Lövér-szobra. Az alkotás kicsinyített mását 1943-ban bemutatták Sopronban, de végső helyét soha nem foglalhatta el…

Dr. nemes Molnár Gyula (1882–1962) a soproni M. Kir. Rákóczi Ferenc Katonai Reáliskola igazgató–tanára volt, de emellett Stróbl Alajos és Radnai Béla tanítványaként festő- és szobrászművészként is nevet szerzett magának. Sopronban több alkotása is látható, többek között a Batthyány téren álló II. Rákóczi Ferenc mellszobor, a Templom utcai Révai Miklós relief, de ő az alkotója a Széchenyi téren álló Hűség-zászló Harc című domborműnek, valamint Siklódy Lőrinccel közös munkájuk az 1933-ban felállított Deák téri 18. M. Kir. Honvéd és Népfölkelő Gyalogezred 17.461 hősi halált halt katonái előtt tisztelgő emlékmű. Van azonban egy alkotása, amely elkészült, de mégsem lehetett méltó dísze Sopronnak, ez pedig a Lövér-szobor. Az egyik első híradás 1936-ból származik a szoborról, amikor Kisfaludi Strobl Zsigmond Selmeci utcai műtermében meglátogatta a művészt. Minderről a Sopronvármegye tudósítója így számolt be: „Ez a szobor, mely valóban Molnár Gyula legkiválóbb művei közé tartozik, egy besenyő luert, mai nyelven lövért, nyilast ábrázol, aki lóhátról feszíti meg íját... Kisfaludi Strobl is osztja azt a nézetet, hogy mind idegenforgalmi, városszépészeti, de főleg nemzeti szempontból ezt a szobrot, a besenyő lövérek szobrát fel kellene állítani a Lövérekben.”. A szobor agyagmintája elkészült, és szerepelt a Műcsarnok 1942-es tavaszi tárlatán, majd dr. Kamenszky Árpád polgármesterrel és a Középítésügyi Bizottsággal történt egyeztetést követően döntés született a szobor 1 1/4-szeres életnagyságú méretben megvalósításáról. „A szobor alumíniumból készül és a Lövér-szálló előtt kerül elhelyezésre. A munkálatok már megindultak, a szobor felállítására a nyár folyamán kerül sor.” – írta az Új Sopronvármegye 1943. december 11-i lapszáma. Mint dr. Friedrich Károly 1943-ban készült idegenforgalmi filmjéből kiderül, az alkotás gipszmintáját rövid időre a Lövér szálló előtt felállították. Ezután a félnagyságú szobor felnagyításra Marjay György szobrászművész budapesti műtermébe került.

– Eddig ismert nagyapám szobrának története, ezt követően nyoma veszett, a második világháború alatt egy bombatámadás során minden bizonnyal megsemmisült – folytatta dr. Orbay Judit, aki viszont őrzi a szobor bronzba öntött, kicsinyített másolatát. – Ebből tudomásunk szerint négy darab készült, Alice, Katalin és Lilly lányának, valamint a hősi halott fiának, vitéz nemes Molnár László repülő főhadnagynak öntetett egy-egy darabot a nagyapa. Én őrzöm az édesanyámnak készült példányt. Ennek alapján lehetne elindulni, hogy Sopron városában ezt az ikonikus, de feledésbe merült Lövér-szobrot újra felállíthassák…

Tekintse meg kvízünket!

Kapcsolódó cikkek