Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
GYSEV-palota  a Mátyás király utcában

Hol járunk? – rejtvény

GYSEV-palota a Mátyás király utcában

| Pluzsik Tamás | Városi hírek

A GYSEV üzleti főfelügyelősége 1880 nyarán Győrből költözött át Sopronba, a Széchenyi téri 14–15. szám alatti Ritter- vagy Rupprech-, illetve Újhelyi-házba (népszerű nevén ez a Poloskavár).

A házban bérelt helyiségeket a főfelügyelőség hamarosan kinőtte, ezért saját nyugdíjintézetével megállapodást kötött. Ennek értelmében a nyugdíjintézet vagyonából megfelelő épületet építtet, majd azt bérbe adja az üzleti főfelügyelőségnek.

Sopron város vezetői örömmel fogadták a GYSEV jelentkezését, melyet Radó Kálmán részvénytársasági elnök terjesztett elő. Nyilvánvaló volt, hogy a vasútállomás közelében kell építési területet találni. A szükséges telket a város ingyen ajánlotta fel a palota építéséhez, ahol akkor még szántóföldek, mezei utak voltak, így az állomáshoz kukoricatáblák között juthatott ki az utas.

Az épület tervezésével a diplomáját a bécsi Képzőművészeti Akadémián szerző Rauscher Miksa (1850–1934) műépítészt bízták meg (a Szombathelyen élő Rauscher tervezte 1908-ban az orsolyita rend részére a csillagvizsgáló tornyot is, melyet Mater Ladislaa rendfőnök kérésére Schármár Károly jelentősen áttervezett). Az épületbe, melyben szolgálati lakásokat is kialakítottak, 1898. november első napjaiban költözött be a GYSEV. Rauscher Miksa az akkori korszellemnek megfelelő díszítőelemeket tervezett a bejárat fölé, azonban az általa papírra vetett elképzelés végül nem készült el.

Huszonnégy évvel ezelőtt a palota rekonstrukciója során egy új elképzelésnek adott teret a cég vezetősége: a nagyméretű, csaknem másfél tonnás, kétalakos alkotás, a kezükben virágot, valamint koszorút tartó hölgyeket ábrázoló pajzsos szoboregyüttes Varga Zoltán Zsolt gödöllői szobrász–kőrestaurátor mester alkotása.

Fotó és szöveg: Pluzsik Tamás

Kapcsolódó cikkek