Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
Így lesz gazdaságos a fűtés
A radiátor számára az ideális hely az ablak alatti rész. Ha kettő van, érdemes egymással szemben elhelyezni. Fotóillusztráció

Az újabb radiátorok akár 40–60 százalékkal hatékonyabbak

Így lesz gazdaságos a fűtés

| Laklia-Szilágyi Andrea | Városi hírek

A téli hónapok egyik „mumusa” a fűtésszámla – pár jó tanácsot megfogadva azonban jócskán faraghatunk a költségeinkből.

Hazánkban a „legnépszerűbb” fűtőberendezés a radiátor – több millió ember él távfűtéssel melegen tartott otthonban, de nagyon sokan használják gázkazánnal is. A radiátor időtálló készülék, de ha évtizedek óta ugyanazt használjuk, megfontolandó újat venni. – Ha kicseréljük egy modernebb darabra, lehet, hogy egy-két fűtésszezon alatt visszajön az ára – kezdte Vitéz János okleveles gazdasági szakmérnök, cserépkályha- és kandallóépítő mester. – Az újabb radiátorok akár negyven–hatvan százalékkal hatékonyabbak régebbi társaikhoz képest. Az energiaveszteség pedig mindig a pénztárcánk rovására megy.

Érdemes ezt észben tartanunk akkor is, ha magunk dönthetünk arról, hogy hol legyenek a radiátorok: az ideális hely számukra az ablak alatti rész. Ha kettő kell, érdemes egymással szemben elhelyezni. Fontos, hogy soha ne rakjunk eléjük bútort, kanapét, illetve segíthet, ha hőtükröt teszünk mögéjük – ez egyszerű alufóliadarab is lehet.

Egyáltalán nem mindegy az sem, hogy hogyan szellőztetünk. Tárjuk ki mindig az ablakot, hogy gyorsan kicserélődjön az elhasznált levegő! Ha lassan és folyamatosan szellőztetünk (bukón hagyva az ablakot), a bejövő hideg levegő mellett kiszökik a meleg, de a benti levegő nem lesz frissebb. A legtöbb meleg az ablakokon távozik, ezért érdemes figyelnünk a zsaluk, a reluxák és a redőnyök állapotára is.

Az előző lapszámunkban már foglalkoztunk a fatüzelésű berendezések karbantartásával (Fűtsünk biztonságosan!, Soproni Téma, 2025. február 5.), melyek használatakor nagyon fontos, hogy jól válasszuk meg a tüzeléshez használt fát. – A legideálisabb, ha ezeket egy fedett teraszon vagy kocsibeállón tartjuk levegő járta, szellős helyen. Soha ne csomagoljuk be őket például nejlonba! Ha van rá lehetőségünk, 2–3 évig is száríthatjuk, mielőtt felhasználnánk: minél szárazabb a fa, annál nagyobb hőleadást tudunk elérni vele – folytatta a szakértő.

Sokan fűtenek manapság klímával és elektromos panelekkel. Érdemes figyelembe venni a lakás méreteit (alapterület, belmagasság), mielőtt ezt a fűtési módszert választjuk. – Minél nagyobb az otthonunk, annál több panelt, illetve klímát kell beszereltetnünk. Ezek elektromossággal működnek, így a kilowattóra-fogyasztásunk könnyen „átcsúszhat” az államilag nem támogatott díjkategóriába – ismertette Vitéz János.

Ne feledkezzünk meg arról se, hogy a meleg levegő mindig felfelé száll! Ezért a nagy belmagassággal rendelkező otthonokba nem a legszerencsésebb választás a klíma vagy az elektromos fűtőpanel. Célszerű más fűtő alkalmatosságokkal, például cserépkályhával kombinálni.

Kapcsolódó cikkek