Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
Luther-rózsa a Templom utcában

Hol járunk? – rejtvény

Luther-rózsa a Templom utcában

| Pluzsik Tamás | Városi hírek

A Luther-rózsa az evangélikus egyház jelképe (ezért is van a fotón látható kőmozaik a soproni evangélikus templom előtt), mely eredetileg magának Luther Mártonnak (1483–1546) volt a személyes címere.

Leginkább óriási méretűvé duzzadt levelezése miatt volt szüksége rá, ugyanis vitairatait, okmányait és leveleit, a kor szokása szerint, ezzel hitelesítette.

A régi időkben az íródeáknak diktált okmányt vagy levelet aláírás helyett pecséttel, pecsétgyűrű lenyomatával látták el. Ilyen gyűrűt ajándékozott 1530. szeptember 15-én János Frigyes választófejedelem Luther Mártonnak, aki erről így ír: „Tegnap megérkezett hozzánk ifjú fejedelmünk Albert gróffal. A vendégek egészen sebtiben és váratlanul leptek meg... A fejedelem aranygyűrűt ajándékozott nekem, de hogy azonnal lássam, hogy nem arany viselésére születtem, rögtön leesett az ujjamról a földre, mert kissé tág és nem illik az ujjamra.”.

Az eredeti Luther-rózsa egyszerűbb volt a mainál: egy ötszirmú rózsa közepén szív volt látható, abban egy kereszt. A ma is ismert változatnak is ez az alapja, viszont a színeknek is nagy jelentőségük van. Egy régi történet szerint az eredeti mintát meglepetésként a felesége, ­Bóra Katalin (Katharina von ­Bora, 1499–1552) hímezte Luther Mártonnak. A Luther-rózsával kapcsolatosan sokszor olvasható ez a kis vers: „Rózsákon jár Krisztus híve,/ Ha keresztet hordoz szíve.”. Nem tudható pontosan, hogy ez a néhány sor magától Luthertől való-e, de minden esetre az biztos, hogy az ő gondolatait fejezi ki, és az ő korából származik.

Fotó és szöveg: Pluzsik Tamás

Tekintse meg kvízünket!

Kapcsolódó cikkek