A képernyő bűvöletében
2025. 03. 05. | Laklia-Szilágyi AndreaSokan hitték, hogy a technológia fejlődése minden problémánkra megoldást jelent. Ma már tudjuk, hogy ezek az újdonságok számos veszélyt is hoztak magu...
Fontos, hogy ne készítsenek, ne tároljanak és semmiképp ne küldjenek tovább fiatalkorúakról kompromittáló képeket – pár kattintással ugyanis bűncselekménybe keveredhetnek.
Amit egyszer feltöltünk az internetre, az legyen mindig, minden körülmények között felvállalható – általános szabály, de jó megfontolni. Ha például munkát keres valaki, akkor nem biztos, hogy jó benyomást tesz a HR-esre több láthatóan bódult állapotban készült fotó.
– Ennél sokkal veszélyesebb, amikor valaki pucér, szexuális indíttatású képeket készít, főleg, hogyha fiatalkorú – kezdte Babelláné Lukács Katalin, a Soproni Rendőrkapitányság őrnagya, kiemelt bűnmegelőzési főelőadó. – Nem egy tinilánnyal fordult elő, hogy ilyen képet küldött magáról az aktuális barátjának, de a szakítás után a fotók eljutottak másokhoz is, sőt, akár a világhálóra is kikerültek. Nem tudjuk kontrollálni, hogy amit egyszer elküldünk, az utána kihez jut el.
Ráadásul fiatalkorúak esetében a szexuális tartalmú képek tárolása is törvénybe ütköző, így pár kattintással nagy bajba kerülhet bárki.
– Nemcsak az ilyen fotók továbbküldése, hanem a tárolása is bűncselekménynek számít – hangsúlyozta az őrnagy. – Az első szabály az, hogy senki ne küldjön magáról pucér fotókat, aki pedig ilyet kap, azonnal törölje! Megosztásnak számít, hogy ha a képet megmutatom a telefonomon, de az is, ha kinyomtatom, és így adom körbe.
A szakember szerint fontos, hogy a szülők rendszeresen beszéljenek a gyerekekkel erről a témáról, nézzenek együtt képeket, tisztázzák, hogy mi számíthat kompromittálónak később. Az is hasznos, ha a szülők követik a saját csemetéiket a közösségi oldalakon.
Sokan hitték, hogy a technológia fejlődése minden problémánkra megoldást jelent. Ma már tudjuk, hogy ezek az újdonságok számos veszélyt is hoztak magu...