Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
Sopron és a szabadság
A Páneuópai Piknik Emlékparkban dr. Sulyok Tamás (b) magyar és dr. Frank-Walter Steinmeier (j) német államfő mondott ünnepi beszédet – mindketten hangsúlyozták az esemény történelmi jelentőségét. Fotók: Filep István

A határáttörés 35. évfordulójára emlékeztünk

Sopron és a szabadság

| Horváth Ferenc | Városi hírek

A szabadság átütő megnyilvánulása volt az 1989-es páneurópai piknik – emelte ki ünnepi beszédében az esemény 35. évfordulóján dr. Sulyok Tamás államfő.

A páneurópai piknik és határáttörés történelemformáló eseményeire emlékezett Sopron és Európa. Harmincöt évvel ezelőtt NDK-s állampolgárok törték át a Szentmargitbányára (Sankt Margarethen) vezető úton a határkaput, hogy a szabad világba jussanak. A világraszóló esemény felgyorsította azt a folyamatot, amelynek végeredménye a vasfüggöny felszámolása és a két Németország újraegyesítése lett.

Az évforduló tiszteletére szervezett hétfői rendezvénysorozatra Sopronba érkezett dr. Frank-Walter Steinmeier német és dr. Sulyok Tamás magyar államfő. A vendégeket dr. Farkas Ciprián polgármester fogadta. A délelőtti és a kora délutáni programokat követően a sopronpusztai Páneurópai Piknik Emlékparkba érkezve az államfők a kopjafánál elhelyezték a megemlékezés és a tisztelet virágait, majd dr. Farkas Ciprián köszöntötte az államfőket és a megjelenteket.

– ­Sopron polgármestereként nagy szeretettel köszöntök mindenkit, aki velünk együtt ünnepli a páneurópai piknik és határáttörés 35. évfordulóját... Egy olyan jelentős eseményről van szó, amely nem az idő előrehaladtával nyert értelmet, hanem már ott, abban a pillanatban érzékelhetővé vált annak sorsfordító hatása… Megtiszteltetés városunk számára, hogy Angela Merkel kancellárasszony és ­Orbán Viktor miniszterelnök úr 2019-es találkozója után most a magyar és a német államfő találkozójának is otthont adhatott – mondotta dr. Farkas Ciprián. A polgármestert követően dr. Sulyok Tamás államfő lépett a mikrofonhoz.

– A szabadság átütő megnyilvánulása volt az 1989-es páneurópai piknik – jelentette ki az államfő, aki emlékeztetett, hogy a német elnök látogatása kiemelt időszakra esik, hiszen most ünnepeljük 1100 éves államiságunkat, csatlakozásunkat a keresztény Európához és uniós tagságunk 20. évfordulóját. Ebbe a sorba illeszkedik a páneurópai piknik 35. évfordulójának a megünneplése is, hiszen a piknik hozzájárult Európa egységének megteremtéséhez. Magyarország a független nemzetállamok európai szövetségében hisz, és fontos számunkra az identitásunk, a kultúránk és a szuverenitásunk – mutatott rá dr. Sulyok Tamás.

Dr. Frank-Walter Steinmeier ünnepi beszédében felidézte a 35 évvel ezelőtt történteket, s kiemelte, a piknik után három hónappal ledőlt a berlini fal. Magyarország hidat képezett a két Németország között, a Magyarországon lezajló társadalmi változások és a magyarok szabadságszeretete hozzájárult Németország és Európa egyesítéséhez. Sopron az európai szolidaritás, a szabadság és az egység szimbóluma.

A megemlékezések sorát dr. Magas László, a Páneurópai Piknik ’89 alapítvány elnöke zárta, majd Snétberger Ferenc gitárművész népdalfeldolgozását hallgathatták meg az ünnepség résztvevői.

Egész napos program

A német és a magyar államfő hétfő délelőtt a városházán tartott négyszemközti megbeszélést, amelyet plenáris tárgyalás követett. Ez követően sajtótájékoztatót tartottak. Délután dr. Frank-Walter Steinmeier és dr. Sulyok Tamás részt vett a Magyar–Német Ifjúságért Egyesület és a Konrad Adenauer Alapítvány által szervezett nyári akadémia utolsó napján, és elismeréseket adott át a legkiválóbb résztvevőknek. A program Fertőrákoson folytatódott, ahol a két államfő megkoszorúzta a kitelepítettek emlékművét.

Az ünnepség résztvevői: A páneurópai piknik 35. évfordulójának megünneplésén részt vett dr. Barcza Attila országgyűlési képviselő, dr. Simon István és dr. Csiszár Szabolcs alpolgármester, több hazai és nemzetközi szervezet képviselője és számos diplomata is.

Diplomáciai látogatás: Dr. Farkas Ciprián polgármester augusztus 18-án a Páneurópai Piknik Emlékparkban látta vendégül Carsten Schneider német államminisztert. A két politikus kiemelte: az 1989-es események nagyban hozzájárultak Németország újraegyesítéséhez.

Kapcsolódó cikkek