A képernyő bűvöletében
2025. 03. 05. | Laklia-Szilágyi AndreaSokan hitték, hogy a technológia fejlődése minden problémánkra megoldást jelent. Ma már tudjuk, hogy ezek az újdonságok számos veszélyt is hoztak magu...
Késeket készít, pásztorbotokat farag, szobrot alkot az erdőben talált gyökerekből, fadarabokból, és szenvedélyesen gyűjti a múlt mesélő kincseit. Pfeiffer Antalt szeretett tómalmi házikójában kerestem fel.
Mintha egy mini elvarázsolt kastélyba cseppenne az ember, amikor belép az ajtón: az egykori, ma már befedett veranda minden szeglete a ház urának más-más szenvedélyéről mesél. Az egyik sarok a pásztorok előtt tiszteleg, itt saját maga által faragott botok sorakoznak a gyűjteménye részét képező bőrtarisznyák, kulacsok és furulyák mellett. Egy lépéssel odébb a vadászaté a főszerep. Van helye a saját készítésű házi oltárnak, amelynek az alapját az erdőben talált taplógomba alkotja. Egy falat töltenek be az egyedi technikával és anyagokból készített kések, fejszék, fokosok, amelyek mellett a családi örökségként kapott féltett darabok is megférnek.
– Ez itt egy ünnepi pásztorbot, amit a Szent György-napi kihajtáskor és a Szent Mihály-napi behajtáskor használtak a pásztorok – mutat rá egy mívesen megfaragott darabra Pfeiffer Antal. – Az erdőben talált vaddisznó lábszárának a csontjából készült a díszítés, amelybe egy sárkányfejet faragtam, és egy tulokkal díszítettem. Azt a kis erdei sétabotot magamnak készítettem szarvasaganccsal kombinálva, ezzel az országban egyedüliként foglalkozom. Ám az én kedvenceim a késeim, ott, a szemben lévő falon. Ha az erdőben találok egy csontot, akkor abból faragom a nyelet, a pengéket pedig általában rozsdás, régi darabokból varázsolom újjá. A kések mellett kaptak helyet a fokosaim és a baltáim, egy részüket én készítettem, de van közöttük igazi családi ereklye is, mint az a jól megtermett, vagy kétszáz éves bakonyi betyárfejsze, amely a legendárium szerint még a híres Sobri Jóska betyárcsapatának a tagjáé volt.
Pfeiffer Antal bár mesterektől nem tanulta a tudományát, ám, mint meséli: a családja vérében van a faragás és a szúró-vágó eszközök iránti vonzódása. Az egyik ükapja hercegi fegyvermester volt, a másik ágon pedig drótos famíliából származik. Szintén a családjától kapta a természet végtelen szeretetét. A sok-sok erdőjárás során látja meg az elhullott fadarabokban vagy gyökerekben az alkotás lehetőségét.
Sokan hitték, hogy a technológia fejlődése minden problémánkra megoldást jelent. Ma már tudjuk, hogy ezek az újdonságok számos veszélyt is hoztak magu...