Sokszínű világunk
2025. 04. 09. | MunkatársunktólÁtadták az Autitok Egyesület Sokszínű világ című rajzpályázatának díjait múlt szerdán, az autizmus világnapján a Liszt-központban.
Itt a tavasz, az enyhe idő, a napsütés a természetbe hívogat minket. A sétának, erdei kirándulásnak számos kedvező hatása ismert, ugyanakkor bizonyos óvintézkedéseket muszáj megtennünk. Ilyen a kullancsok elleni védekezés is. A vérszívók ugyanis már támadnak.
Hogyan éljünk együtt az apró vérszívókkal? Erre a kérdésre kerestük a választ dr. Bodnár Judittal, a Soproni Gyógyközpont infektológus főorvosával. Mert azt már sajnos tényként kijelenthetjük: együtt kell élnünk velük. Az egyre enyhébb időjárás miatt folyamatosan nő a kullancsok száma, ráadásul új fajok is megjelennek.
– Hazánkban a közönséges kullancs a leggyakoribb, ivarérett példánnyá fejlődése a petétől 2–3 évig tart. Az átalakuláshoz vérre van szüksége, így már a legkisebb lárva is fertőz, csak eleinte még kisebb állatokba kapaszkodik – kezdte dr. Bodnár Judit. – Hogy hol találkozhatunk kullancsokkal? Erdős, bozótos, füves területeken, de akár a kertekben, játszótereken is. Jellemzően reggelente vagy este lesik áldozataikat, a szájszervükkel a bőrünkbe akaszkodnak, a vérszívást pedig 4–6 óra után kezdik el. Ez minél hosszabb ideig tart, annál valószínűbb, hogy valamilyen fertőző vírust, baktériumot vagy egysejtűt visznek át az áldozatukba. Tehát nagyon fontos, hogy minél előbb eltávolítsuk a kullancsokat.
Ha már a fertőzéseknél tartunk: a két leggyakoribb, kullancsokhoz kapcsolódó betegség a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás, illetve a Lyme-kór. Előbbi lázzal kezdődik, és akár bénulásig is fajulhat. Oltással megelőzhető, a védettséghez 3 vakcina beadás szükséges, illetve az ismétlőoltás 3–5 évente. Ezzel szemben a Lyme-kór baktériuma ellen nincs még oltás.
– Ezért is fontos, hogy távol tartsuk magunktól a kullancsokat – folytatta az infektológus főorvos. – Pár egyszerű tanács: ha erdőben jár, akkor ne térjen le a kijelölt útról! Kiránduláshoz, kertészkedéshez viseljen zárt, hosszú ruhát, ami világos színű, így ha rá is megy a kullancs, azonnal észreveszi. A munka, túra után nézze át magát, hozzátartozóit, házi kedvenceit tetőtől talpig, a levetett ruhát pedig kirázás után mossa ki! Testi és lelki egészségünk védelme érdekében is lényeges, hogy minél többet legyünk a szabadban, szóval a kullancsok ne riasszanak el minket, ugyanakkor vegyük nagyon komolyan az ellenük való védekezést!
Szakszerű eltávolítás: Ha kullancsot találunk magunkban, akkor minél előbb, szakszerűen távolítsuk el! Ne rohanjunk orvoshoz, kullancscsipesszel vagy sima csipesszel, esetleg cérnaszál segítségével is kihúzhatjuk. A fejénél kell megragadni a vérszívót, kiszedéskor ne nyomjuk össze, előtte ne tekerjük, mert a kórokozók a gyomrában, belső szerveiben vannak. Ha a feje bent szakadt, ne kezdjük el piszkálni, idővel kilökődik a bőrből. Eltávolítás után fertőtlenítsük a sebet, majd írjuk fel a csípés idejét és helyét! Ha 30 napon belül kokárdaszerű, növekvő vörös folt jelenik meg, az Lyme-kórra utalhat. A háziorvosok is tudnak a kezelésre speciális antibiotikumokat felírni, illetve ilyenkor javasolják az infektológiai szakrendelés felkeresését.
Új kullancsfajok: Bár hazánkban a közönséges kullancs a leggyakoribb, ökológusaink beszámolói szerint megjelentek új típusok is. A nagytestű kullancsot a mediterrán vidékről érkező vándormadarak hozzák hazánkba. Jellemzője, hogy nagyon gyorsan mozog, elsősorban lovakat, szarvasmarhákat fertőz. A másik új jövevény a téli kullancs, amely sokkal jobban viseli a hideg időt, mint közönséges társai. 0 fok körüli hőmérsékletig még aktív, így az enyhe téli napokon, hűvös tavaszi időben is találkozhatunk vele.
Átadták az Autitok Egyesület Sokszínű világ című rajzpályázatának díjait múlt szerdán, az autizmus világnapján a Liszt-központban.