Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
Versenyképesség a jövőért

1400 milliárd forintot biztosítanak 2025-ben a kkv-k fejlesztésére

Versenyképesség a jövőért

| Munkatársunktól | Városi hírek

A kormány új gazdaságpolitikai akcióterve három pillérre épül: a jövedelmek vásárlóerejének növelésére, megfizethető lakhatás biztosítására és a kkv-k támogatását ösztönző Demján Sándor programra. Utóbbi célja a hazai vállalkozások méretének megduplázása.

2025-re 3–6 százalék közötti gazdasági növekedés elérése a kormány terve. Ehhez elengedhetetlen a gazdasági semlegesség biztosítása, hogy a magyar gazdaság nyitott legyen nyugat és kelet felé is. Mint arról lapunkban is beszámoltunk (legutóbb: A gazdaság új iránya, Soproni Téma, 2024. november 6.), az új gazdaságpolitikai akcióterv elkészült, 21 intézkedésből áll. – A tervvel mintegy 4000 milliárd forintot juttat a gazdaságba a kormány, ebből több mint 2600 milliárd jut a családoknak, 1400 milliárd pedig a vállalkozásoknak – közölte Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. – Ebből mintegy 650 milliárd forintot tesznek ki a kkv-szektort érintő uniós programok. A kormány tervei szerint a visszafizetendő támogatások felhasználását a beruházási hitelek mellett forgóeszköz-finanszírozásra is kiterjeszti. A kkv-szektor beruházásait és versenyképességét 100 milliárd forintos tőkeprogrammal támogatja, ez segítheti a vállalatok „méretugrását”.

Fontos, hogy a nyolcpontos programban szerepel a digitalizáció segítése, valamint a vállalkozások adminisztratív terheinek csökkentése is.

A miniszter leszögezte: az akciótervnek köszönhetően jövőre a magyar gazdaság ismét dinamikus ütemben bővülhet. Nagy ugrás a gazdasági teljesítményt illetően 2025 harmadik negyedévében következhet be.

A Széchenyi Kártya Program (SZKP) beruházási hitelei már november elsejétől 3,5 százalékos kamattal igényelhetőek. Ezzel jövőre a várakozások szerint 150 milliárd forintnyi fejlesztési forrást biztosítanak a cégeknek. A programról jövő heti számunkban írunk részletesen. 

A névadóról: Demján Sándor (1943–2018) Állami díjas magyar üzletember, közgazdász. Az államszocialista időkben a Skála-Coop vezetőjeként és az első magyar magántulajdonban lévő kereskedelmi bank, az MHB alapítójaként vált ismertté. A rendszerváltás után kibővítette vállalkozási körét, és az ország leggazdagabb és legbefolyásosabb emberei közé került. 

Tekintse meg kvízünket!

Kapcsolódó cikkek