„... mert a világ nem áll meg”
2024. 11. 27. | Laklia-Szilágyi AndreaZamatos, testes, illatos vagy gyümölcsös – legtöbben ezeket a jegyeket keressük egy jó borban. Egy azonban biztos: a soproni nedűk méltán híresek, bár...
A legtöbb bogyós gyümölcs szüretén már túl vagyunk, de akinek folyton termő málnája, illetve szőlője van, még nyugodtan nekiláthat egy finom szörp készítésének. Nézzük csak, mire érdemes odafigyelni!
Ruskó Krisztián és felesége nyolc évvel ezelőtt vásárolt egy telket Harka külterületén, és beültette olyan gyümölcsökkel, amelyeknek kedveznek az éghajlati adottságaink. Szeptemberben lesz öt éve, hogy elkezdtek szörpöket, lekvárokat, befőtteket és zöldségkrémeket készíteni.
– A gyümölcsök feldolgozása a fő profilunk, igyekszünk mindegyiket a legjobb oldaláról megmutatni a vásárlóinknak – avatott be a részletekbe az őstermelő. – Szörpkészítésnél a bogyós gyümölcsökre esküszünk, legyen szó málnáról, eperről, feketeribizliről vagy meggyről. A gyümölcsös mellett azonban virágos szörpöket is készítünk orgona-, levendula- és bodzavirágból, valamint mentából és citromfűből.
Krisztián gyűjti a különböző szőlőfajtákat, több mint 70 fajtával foglalkozik, és elmondta, a szőlőből nemcsak jó bor, de remek szörp is előállítható. Nem kell mást tennünk, mint a gyümölcsből mustot készíteni, a kinyert szőlőlevet felforralni, majd cukrot vagy valamilyen helyettesítőt, esetleg citromsavat és borkősavat hozzáadni. Ezután eldönthetjük, hogy tartósítószerrel vagy anélkül készítjük-e el a szörpöt. Ha azzal, akkor tökéletes erre a célra a nátrium-benzoát vagy a kálium-szorbát. Amennyiben tartósítószer-mentes nedűre vágyunk, akkor a még forró, kész szörpöt felforrósított, csíramentesített üvegpalackokba töltjük, majd szárazdunsztban körülbelül két nap alatt hagyjuk kihűlni. Ebben az esetben viszont ajánlott a szörpöt a felbontás után 7–14 napon belül elfogyasztani, és addig is hűtőszekrényben tárolni.
– Kékszőlő szörpünk a Magyar Ízek Versenyén aranyérmet nyert – folytatta a szakember. – Egy titkot elárulok: érdemes valamilyen karakteres szőlőfajtát választani, amelynek jellegzetes íze, illata van, mint például az Izabella vagy az Othello. Fehérszőlőből még nem készítettem szörpöt, de biztosan valamilyen muskotályos fajta mellett döntenék. A sikerünk egyik kulcsa pedig az, hogy a gyümölcsöket – bármilyen szörpről legyen is szó – megfelelő érettségi állapotban szedjük le. Többek között ettől lesz finomabb egy kézműves termék, mint a nagyüzemi.
Zamatos, testes, illatos vagy gyümölcsös – legtöbben ezeket a jegyeket keressük egy jó borban. Egy azonban biztos: a soproni nedűk méltán híresek, bár...