A meghitt karácsony dísze
2024. 12. 04. | Madarász RékaMíg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
A fedetlen talajfelszín a meleg nyári napokon gyorsan kiszárad, a területet pedig ellepik a gyomok. Elsősorban ezért nagy jelentőségű a talajfelszín takarása, vagyis a mulcsozás.
A mesébe illő virágvölgyi kertjéről városszerte ismert Mogyorósi Rita 12 éve folyamatosan gyűjti a tapasztalatokat. Az a célja, hogy vegyszerek használata nélkül tartsa fenn a talaj természetes egyensúlyát. Az eredmény pedig magáért beszél.
– A mulcsréteg legnagyobb előnye, hogy megakadályozza a talajeróziót – tudtuk meg a hobbikertésztől. – A helyesen végzett mulcsozásnak köszönhetően a talaj meg tudja tartani a nedvességet, így kevesebb öntözésre van szükség. Visszaszorítjuk a gyomokat, így nem kell kapálni, gyomlálni. Azáltal pedig, hogy nem bolygatjuk meg a talajt, az élővilág nyugalmát sem zavarjuk meg, sőt, a képződő humusszal tápanyagot is biztosítunk számára.
Mulcsot vásárolhatunk a kertészetekben, ám magunk is előállíthatjuk – bármiből, amit a kertben levágunk.
– Minden, amit a növényekről levágok, visszakerül a talajba: a lágyszárú növények, az ágdarálék, a fenyőtüske, a lehullott falevelek – folytatta Rita. – A fűnyesedék remek alapanyag, viszont vagy nagyon vékonyan szórjuk el, vagy előtte szárítsuk meg! A fahamut és a konyhai, növényi hulladékot is az ágyások közé szórom, sőt, még a kávézaccot is, ami savanyítja a talajt, a ledarált tojáshéj pedig kalciumot biztosít számára. Az istállótrágyát szalmával keverem. A szalma szellőzést biztosít a talaj számára, viszont mivel nitrogént is elvon, fontos, hogy zöld mulcsot is használjunk.
Rita ősszel egy új talajtakaró eljárást kezdett el alkalmazni: szorosan egymás mellé fektetett kartonpapírokat, melyekre 10–15 centiméter vastag mulcsréteget helyezett, majd jól beöntözte. Legalább egyéves folyamat, mire a gyomok eltűnnek, de megéri: mivel a talaj rengeteg tápanyagot kap, egészségesek lesznek a növények anélkül, hogy műtrágyát alkalmaznánk vagy permeteznénk. Addig is a kinőtt gazok tetejét tépkedjük le, és tegyünk rájuk egy réteg mulcsot!
Míg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Zamatos, testes, illatos vagy gyümölcsös – legtöbben ezeket a jegyeket keressük egy jó borban. Egy azonban biztos: a soproni nedűk méltán híresek, bár...