A meghitt karácsony dísze
2024. 12. 04. | Madarász RékaMíg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Áprilisban és májusban is érkeznek meteorrajok, amelyek Sopronból is megfigyelhetők. A Stella Sopron egyesület tagja elmondta, érdemes a tiszta estéken kiülni, és megcsodálni az eget. Sosem tudhatjuk, melyik észlelés lesz utólag legendás.
Az égbolton átsuhanó fényes égi jelenségek napjainkban különösen népszerűek. – Ez elsősorban a technika fejlődésének köszönhető – tudtuk meg Csukovits Györgytől, a Stella Sopron egyesület tagjától. – Ma már amatőr szinten is elérhetők a teljeség-kamerák. Ezek képesek befogni és rögzíteni a teljes égbolton történő összes eseményt. Képüket bármikor, bárki élőben megtekintheti.
Az elkövetkező időszakban érdemes lesz felfelé szegeznünk a tekintetünket: április a Lyrida, május eleje az Aquarida meteorraj ideje. Amikor egy üstökös elhalad a Nap közelében, darabok válnak le róla. Ha a Föld keresztezi ezek pályáját, akkor a légkörbe akár 70 kilométer/ másodperces sebességgel belépő meteoritok száma megugrik.
Ezek észleléséhez nem kell felszerelés, figyelem viszont annál több. A megfigyeléskor érdemes az egész égboltot fürkésznünk a tekintetünkkel. – Mi a Fáber réten szoktunk összejönni. Valakinek a papír jut, ő írja a meteor észlelések idejét, fényességét, amit a többiek diktálnak. Közben készülnek a fotók, hátha elcsípünk így egy meteort – folytatta Csukovits György.
A Stella Sopron egyesület nemrég elvesztette programjainak összeállítóját, elnökét, Kiss Gyulát, illetve a járványhelyzet is korlátozta a szervezet mozgáskörét. Azonban nem torpannak meg, korábbi vezetőjükhöz hűen szeretnék folytatni a tevékenységük népszerűsítését – például terveznek a város különböző pontjain járdacsillagász-bemutatókat.
Meteor vagy tűzgömb? Előbbinél a kozmikus sebességű porszemek légkörbe érkezésekor keletkező ioncsatorna képét csodálhatjuk, utóbbinál pedig a felizzó meteorit és az abból leváló darabkák fokozzák a pazar látványát.
A legnagyobb űrteleszkóp: Tavaly december 25-én bocsátották fel a James Webb űrteleszkópot, amely a valaha tervezett legnagyobb ilyen szerkezet. Az űrteleszkóp január végén érte el végső állomását. A tudósok a naprendszerünkön kívül keringő bolygókat és a világegyetem keletkezését kutatják vele. A NASA a tervek szerint májusra készíti el az első olyan fotót, amely a jövőben az űrtávcsőtől valójában elvárható.
Míg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Zamatos, testes, illatos vagy gyümölcsös – legtöbben ezeket a jegyeket keressük egy jó borban. Egy azonban biztos: a soproni nedűk méltán híresek, bár...