A meghitt karácsony dísze
2024. 12. 04. | Madarász RékaMíg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Hosszan tartó aszályok, villámárvizek, extrém hőmérséklet – a klímaváltozás hatásait érezzük. A változások az erdőkre is kihatnak, ma már érdemesebb olyan fafajtákat ültetni a mi égövünkön is, amelyek pár évtizede Bulgáriában vagy Törökországban érezték „otthonosan” magukat.
A globális klímaváltozás hatásai a Föld minden élőlényét érintik. Nemcsak az állatok, az erdők is egyre nehezebben viselik a folyamatokat. A fáknak évtizedek kellenek, míg megnőnek, és nem tudnak „élőhelyet váltani”. – A hőmérsékletváltozás a délnyugati megyékben kis mértékben nagyobb, mint északkeleten. Ahogy a klíma, úgy az erdők termőhelye is átalakul – kezdte dr. Czimber Kornél, a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának kutatási és külügyi dékánhelyettese. – Mi, erdészek a magyar erdőkben eddig négy klímazónát különböztettünk meg. Az Alföld eddig a negyedik, erdősztyepp-klímazónába tartozott, de jelenleg már a sztyeppklíma jellemzi a déli részét. Ez az erdőgazdálkodásra már nem alkalmas.
A rendelkezésre álló múltbeli klímaadatok és a jövőbeli klímamodellek alapján látják a szakemberek a változásokat, és tudják megrajzolni a jövő erdészeti klímazónáit. – Minden zónának megvannak a maga jellemző fafajai. A változó klíma mellett az adott területen jelenleg található fafajokkal nem biztos, hogy újra tudunk erdősíteni. Ilyenkor rákényszerülünk a fafajcserére, szárazságtűrőbb, délkeleti területekről származó fajok, változatok behozatalára. A fafajok természetes terjedése nem képes lépést tartani a klímaváltozással, ezt elő kell segítenünk – folytatta a szakember.
A soproni erdőkbe telepített lucfenyvesek 1–2 évtizeddel ezelőtt gyakorlatilag eltűntek, pár egyed megmaradt az északi lejtőkön, völgyekben. Jelenleg a feketefenyővel, erdeifenyővel vannak problémák, de lombos fafajok is pusztulnak az ország más, kedvezőtlen, főleg homokos vagy sekély termőhelyein és ott, ahol a talajvízszint mélyebbre került. Ma már érdemesebb olyan tölgycsemetéket ültetni a mi égövünkön is, amelyek néhány évtizeddel ezelőtt Bulgária vagy Törökország erdeiben érezték „otthonosan” magukat.
Szerencsére a tudomány és az új technológiai felfedezések is segítik a szakemberek munkáját. Az új, erdőkben telepített okosszenzoroknak több típusa van: az egyszerűbbek hőmérsékletet, páratartalmat mérnek, az összetettebbek mozgásérzékelővel, füstérzékelővel, sőt talajnedvesség-mérővel is rendelkeznek. A szenzorok működhetnek riasztóeszközként (füst, tűz, mozgás), emellett hosszabb, folyamatos adatgyűjtéssel klímaadatokat is szolgáltatnak a fafajválasztáshoz. Az adatokat GSM-hálózaton keresztül beküldik egy felhő alapú adatbázisba, ahol közel valós időben láthatják a kutatók a mérések eredményeit.
– Az erdők rendkívül értékesek számunkra, ezért minden erőnkkel és tudásunkkal igyekszünk védeni őket – zárta dr. Czimber Kornél.
Míg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Zamatos, testes, illatos vagy gyümölcsös – legtöbben ezeket a jegyeket keressük egy jó borban. Egy azonban biztos: a soproni nedűk méltán híresek, bár...