A bioborászat soproni „bázisa”
2025. 01. 15. | Laklia-Szilágyi AndreaZamatos, testes, illatos vagy gyümölcsös – legtöbben ezeket a jegyeket keressük egy jó borban. Egy azonban biztos: a soproni nedűk méltán híresek, bár...
Jubilál a Virágos Sopronért előadássorozat: 175. alkalommal találkoznak a várost virágba borító egyesület tagjai. A csoport alapítója, Horváth Sándor mesélt lapunknak a kezdetekről és az azt megelőző éveiről.
Horváth Sándor virágok iránti szeretete és tisztelete évtizedekre nyúlik vissza. A növények fontos szerepet töltenek be az életében a mai napig. – 1975-től a GYSEV soproni kertészetvezetője voltam közel 30 évig. Többször küldtek tanulmányi utakra is – kezdte Horváth Sándor. – Sokat tanultam ezeken a kirándulásokon, a megszerzett tudást itthon hasznosítottam. Az eredmény nem maradt el: a soproni vasútállomás szeretettel rendben tartott zöldterületeinek már évtizedekkel ezelőtt is a csodájára jártak.
Sanyi bácsi rendszeresen tartott kertészeti témákkal foglalkozó előadásokat már ezekben az években is. Honnan jött a Virágos Sopronért ötlete? – A lelkészünk megkért, hogy találjunk ki egy olyan programot, amivel a kultúrát és az emberek lelkét egyaránt ápoljuk. A természet Isten csodás alkotása, melyet óvnunk és gondoznunk kell. A szépen rendben tartott környezet minden léleknek felüdülés – folytatta.
A Virágos Sopronért első ülését 2006-ben tartották, mára a soproni virágbarátok egyik találkozópontjává vált. Népszerűségét jól mutatja, hogy idén elérkeztek a 175. összejövetelükhöz. Ezeken rendszerint több előadó – gyakran ismert szakemberek – osztják meg hasznos tapasztalataikat a hallgatósággal.
Sanyi bácsi lelkesedése másokat is inspirál. Ötven éve költözött a József Attila-lakótelepre, azóta „virágosítja” az ottani környezetet. Példáját követve többen is csatlakoztak már hozzá az elmúlt években. – Ez nem az én érdemem, hanem a közösségé. Mindig azt mondtam, hogy „fogjuk meg és vigyük”! Addig csinálnom, ameddig a Jóisten éltet és erőt ad hozzá – zárta.
Horváth Sándor Szombathelyen született, Ostffyasszonyfán nevelkedett. 1965-ben költözött Sopronba, a GYSEV előtt 10 évig a Fertődi Kertészeti Kutató Intézetben dolgozott. Több elismerés mellett 2013-ban Sopronért Emlékéremmel díjazták munkásságát.
Zamatos, testes, illatos vagy gyümölcsös – legtöbben ezeket a jegyeket keressük egy jó borban. Egy azonban biztos: a soproni nedűk méltán híresek, bár...