Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
Hova dobjuk a régi mobilt?
A mobiltelefonnak nemcsak az akkumulátora számít veszélyes hulladéknak, hanem például a kijelzője is. Fotóillusztráció

A használt telefont is leadhatjuk a hulladékgyűjtő udvarban

Hova dobjuk a régi mobilt?

| Madarász Réka | Zöld Sopron

Manapság a mobiltelefon fogyóeszköz: főként a fiatalok vágynak arra, hogy mindig a legújabb készüléket csúsztathassák zsebre. Felmerül a kérdés, hogy mit tegyünk a feleslegessé vált mobillal?

Ha csak telefonálásra és netezésre használjuk, egy jó készülék akár 3–4 évig is probléma nélkül működik. Maximum egy akkucserét kell beiktatni, ha szükséges. Ha a kamera teljesítménye is fontos szempont, akkor ez az időintervallum 2–3 évre csökken. Vagyis a két évnél gyakoribb telefoncserét kényelmi vagy presztízsszempontokon túl nem nagyon lehet valós érvekkel alátámasztani. A legtöbb esetben ilyenkor valamelyik családtag kapja meg a megunt, de még tökéletesen működő telefont, ám van, amikor már nincs mit tenni: drágább lenne a javítás, mint a csere. Ebben az esetben a következő lehetőségek közül választhatunk: ahogy a többi háztartási elektromos berendezést, a telefont is leadhatjuk az önkormányzat által üzemeltetett hulladékgyűjtő udvarban vagy annál a kereskedőnél, akitől vettük.

– Cégszerűen nem foglalkozunk elektronikus hulladék elszállításával, viszont azokat a készülékeket, amelyeket nem tudunk megjavítani, nálunk hagyhatják az ügyfeleink – tudtuk meg Schwarz Rolandtól, egy mobiltelefonok árusításával és javításával foglalkozó üzlet vezetőjétől és szervizesétől. – Természetesen arra is lehetőséget biztosítunk, hogy ha valaki nálunk vásárol telefont, ne kelljen hazavinnie a régit. Egyébként a feleslegessé vált készülék akkumulátorát be lehet dobni a gyűjtőhelyek egyikébe, illetve díjmentesen le lehet adni a zöldudvarokban. A mobiltelefonnak azonban nemcsak az akkumulátora számít veszélyes hulladéknak, hanem például a kijelzője is. Ha a megfelelő helyen leadjuk a telefont, annak 80–90 százalékát újra tudják hasznosítani.

A gyűjtőpontlokátoron megtalálhatóak a hozzánk legközelebb eső használtelem- és akkugyűjtőhelyek: www.relem.hu/elemhasznaloknak/gyujtohelyek

A veszélyes hulladékok közé tartozik minden olyan eszköz, ami elektromos árammal, elemmel vagy akkumulátorral működik. Mivel számos ilyen termék mérgező anyagokat (például ólom, kadmium stb.), illetve nemesfémeket (pl. arany) is tartalmaz, ártalmatlanításuk és újrahasznosításuk elengedhetetlen. 

Kapcsolódó cikkek

A lepkék védelmében

A lepkék védelmében

2024. 09. 04. | Köves Andrea

A természetjárók szívesen gyönyörködnek a színes lepkékben, megfigyelésük, számlálásuk azonban tudományos szempontból is fontos információkat árul el....

Megjelent  Az útikönyv

Megjelent Az útikönyv

2024. 09. 04.

Megjelent a Magyarország tájegységeit bemutató, fotókkal gazdagon illusztrált Magyarország – Az útikönyv című kötet.