A lepkék védelmében
2024. 09. 04. | Köves AndreaA természetjárók szívesen gyönyörködnek a színes lepkékben, megfigyelésük, számlálásuk azonban tudományos szempontból is fontos információkat árul el....
Amennyiben úgy döntünk, hogy halakat tartunk, néhány fontos kelléket muszáj beszereznünk. A szakember szerint nem kell megijedni: egy akvárium telepítése egyszerűbb, mint hinnénk.
Először is fontos átgondolnunk, hogy hova helyezzük az akváriumunkat. Ne tegyük se olyan helyre, ahol hosszabb ideig közvetlen napsütés éri, mert ez erős algásodáshoz vezethet, se pedig oda, ahol nagy mozgás van, mert ez zavarhatja a halainkat! Ablak alá sem ajánlott tenni, mivel a hátulról érkező fény nem kelt optikailag jó benyomást. Minden esetben stabil tartószerkezetre állítsuk, figyelembe véve, hogy egy vízzel feltöltött akvárium jelentős súllyal rendelkezik, például egy 54 literes teljesen berendezve körülbelül 70, egy 200 literes pedig körülbelül 250 kilogramm.
– A kezdők kedvéért kaphatóak kész szettek is, amelyekben van szűrő, fűtő és világítás is. Ezeknek az ára hatvanezer forinttól a csillagos égig terjed – tudtuk meg Klementsits Ferenctől, egy soproni akvarisztikai szaküzlet tulajdonosától. – Az akvárium méretét annak megfelelően válasszuk meg, hogy mekkora helyünk van a lakásban, illetve hogy mit akarunk benne tartani! A leggyakoribbak az 54 és a 200 liter közötti kész szettek. A 200 liter felettieket már egyedi méretre gyártják. Minél nagyobb egy akvárium, annál könnyebb benne a vízi ökoszisztémát fenntartani.
Ha kiválasztottuk a méretet, be kell szereznünk még talajt, növényeket, dekorációs elemeket, köveket és fát. Miután az akváriumot feltöltöttük vízzel, és tettünk bele vízelőkészítőt és baktériumot is, tíz napig járassuk üresen! Ezután már jöhetnek is a halak: kis akváriumba kisebbeket, nagyba pedig nagyobb példányokat tegyünk.
– Az akvárium gondozása nem túl bonyolult, de azért néhány dolgot el lehet rontani – folytatta Németh Attila, az üzlet másik tulajdonosa. – A halakat napi egyszer elég megetetni. Ha túletetjük őket, ammónia szabadul fel, melynek következtében a nitrifikáló baktériumok elpusztulnak, opálos lesz a víz, és a halak sem élik túl. A rendszeres vízcserére is ügyelni kell: hetente–kéthetente húsz százalékos vízcserét szoktunk javasolni. A szűrőnek folyamatosan üzemelnie kell, éjszakára sem szabad kikapcsolni, a tisztítása pedig elengedhetetlen.
A természetjárók szívesen gyönyörködnek a színes lepkékben, megfigyelésük, számlálásuk azonban tudományos szempontból is fontos információkat árul el....
Megjelent a Magyarország tájegységeit bemutató, fotókkal gazdagon illusztrált Magyarország – Az útikönyv című kötet.