A meghitt karácsony dísze
2024. 12. 04. | Madarász RékaMíg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Egy véletlen felfedezésnek köszönhetően az utóbbi évtizedekben felerősödött a tudományos kíváncsiság az űrből fotózott elektromos kisülésekkel kapcsolatban. A villámok hatásainak megismerése az éghajlatváltozással foglalkozó kutatásokat is támogatja.
Megannyi fotót láthattunk már elképesztően látványos villámokról. Pedig maguk a villámok csak egy része a légkörben bekövetkező elektromos kisüléseknek. – Ennek oka, hogy a vastag zivatarfelhő takarása miatt nem látjuk a fölötte kialakuló felvillanásokat – kezdte dr. Bór József, a soproni HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet munkatársa. – Átlagosan 40–50 villámlás történik minden másodpercben, de sok és változatos alakú kisülés következik be a felhők fölött is.
A felhők feletti eseményeket formájuk és méretük szerint vörös lidércnek, lidércudvarnak, gyűrűlidércnek, kék nyalábnak, óriás nyalábnak, pixelkéknek és törpéknek nevezik a szakemberek. Ezeket alkalmanként másodlagos jelenségek, például úgynevezett trollok és pálmalidércek követik.
A lidércek megfigyelése és tanulmányozása a hétköznapokban is hasznos. – A zivatarok feletti kisülésekhez hasonló elektromos nyalábokat sikeresen alkalmaznak a fertőtlenítés és a sebkezelés területén. Ezek mellett a gáztisztítás, a porülepítés és textilkezelés folyamatát is fejlesztették már a kutatásokból származó adatoknak és információknak köszönhetően – ismertette a szakember.
Az 1980-as évek végén egy véletlen felfedezés bizonyította a felső légköri kisülések létezését. Ezután hamarosan kiderült az is, hogy ezek az űrből is jól látszanak. A világűrből olyan helyeken is megfigyelhetők, ahol a földfelszínről nem. Számos műholdas és emberes űrmisszió is kifejezetten e jelenségkör kutatására indult. Ugyanakkor a földi megfigyelések is nagyon fontosak. Szerencsére bőven vannak, akik segítik a kutatók munkáját: az Observers of Upper-Atmospheric Electric Phenomena nevű Facebook-csoport – mely már több mint 15 ezer tagot számlál – lelkesen támogatja a legújabb tudományos kutatásokat is.
A soproni HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézete javasolta, hogy a magyar űrhajós gyűjtsön felvételeket a Nemzetközi Űrállomáson a villámaktivitásról. – A sikeres küldetés a villámok hatásainak jobb megismerését és az éghajlatváltozással kapcsolatos kutatásokat is támogatná. A kezdeményezést illetően világszerte 18 tudományos intézmény erősítette meg együttműködési szándékát, köztük hazánkban az ELTE és a Szegedi Tudományegyetem Bajai Csillagászati Obszervatóriuma – zárta dr. Bór József.
Míg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Zamatos, testes, illatos vagy gyümölcsös – legtöbben ezeket a jegyeket keressük egy jó borban. Egy azonban biztos: a soproni nedűk méltán híresek, bár...