A meghitt karácsony dísze
2024. 12. 04. | Madarász RékaMíg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Zamatos, testes, illatos vagy gyümölcsös – legtöbben ezeket a jegyeket keressük egy jó borban. Egy azonban biztos: a soproni nedűk méltán híresek, bárki megtalálhatja köztük a kedvencét. A borkészítés művészete a gazdában rejlik, azonban a folyamat „boszorkánykonyhája” a pince…
(2.) A Flandorffer név minden soproni számára ismerős, egybeforrt városunk történelmével. Legtöbben a Soproni Takarékpénztár megalapítását társítják hozzá, azonban hozzá kötődik a soproni borászat felvirágoztatása is: egy mai, ikonikus pincészet alapjait is ő rakta le több mint 160 évvel ezelőtt…
Flandorffer Ignác 1863-ban vásárolta meg a mai Lővér Pince területét. Ekkor egy körülbelül négyszáz négyzetméteres épületet hoztak létre a telken, majd a pincét 1865-ben megtoldották még egy ággal. Ez volt a kereskedő kisebbik „boszorkánykonyhája”: a tulajdonába tartozott a Kölcsey utcában található pince is, mely az idők során szétdarabolódott. Egy 1863-as vagyonleltár szerint körülbelül 4000 hektoliter vörösbora és fehérbora volt, emellett 2000 hektoliter Sopron Ruszt aszú borral is rendelkezett, ezeket megosztva tárolta a két pincében. Flandorffer elsősorban kereskedő volt, így korántsem biztos, hogy ennyi bort termelt. Lehetséges, hogy a készlet egy részét máshonnan vásárolta eladásra.
Flandorffer Ignác Kölcsey utcai pincéjének utcaképe
– 1865 és 1925 között más változások nem történtek a területen. 1925-ben készült egy telekfelmérés, melyen jól látható volt az akkori telek és az azon lévő épület. Akkor az Ady Endre utat még Felső Lővér útnak nevezték – ismertette Magyar Dezső, a Lővér Pince egyik tulajdonosa.
A telekfelmérésnek oka volt – a területet Frischmann Salamon Dávid vásárolta meg abban az évben. A kereskedő később Szelényire magyarosította a nevét, és az üldöztetések miatt – gondolva a jövőre – 1942. november 27-én értékesítette a pincét és a benne található eszközöket a Soproni Bortermelő és Pinceszövetkezetnek.
Az 50-es években a pince újra „gazdát cserélt”: az állami gazdaságé lett, ezt követően 1000 négyzetméterre gyarapodott. 1995-ben jött el a fordulópont. – Többen szövetkeztünk, és liciten vásároltuk meg az eddigre már romokban lévő pincét. Gyakorlatilag a mínusz kettőről jutottunk el oda, ahol ma tartunk, az állami gazdaság mindent eladott, ami mozdítható volt. A vásárláshoz hitelt vettünk fel, kockára tettük a saját vagyonunkat – mesélte Magyar Dezső.
Azóta rengeteg időt, pénzt és energiát fektettek bele a tulajdonosok, hogy korszerűsítsék a technológiát, modernizálják a termelés folyamatát és felújítsák a területen található épületet, melyet bővítettek. Megnyitották boltjaikat is, melyekben kis- és nagykereskedéseket is kiszolgálnak. Az eredmény nem maradt el: városunk egyik jelentős pincészetét valósították meg. – Az év ezen időszakában – amikor az újborok már érlelődnek – körülbelül egymillió liter bort tárolunk. Azonban sosem állhatunk le, folyamatosan fejlődnünk kell, mert a világ nem áll meg. Ha megállsz, akkor lemaradsz – zárta Magyar Dezső.
(Folytatjuk.)
Lovag kőmáli Flandorffer Ignác 1816. augusztus 26-án született Sopronban. 1843-ban, amikor ecetgyár létesítésére kért engedélyt, elsősorban a jelentős bortermelésre hivatkozott. Szakértelmének köszönhető, hogy Európa után a tengeren túl is piacot szerzett a soproni boroknak. Érdemei elismeréséül többször kitüntetést kapott. 1891. február 11-én 75 éves korában halt meg. Utolsó útjára soproniak ezrei kísérték el.
Míg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Zamatos, testes, illatos vagy gyümölcsös – legtöbben ezeket a jegyeket keressük egy jó borban. Egy azonban biztos: a soproni nedűk méltán híresek, bár...