Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
Tegyünk a szúnyogok ellen!
Sopronban múlt héten volt az utolsó biológiai szúnyogirtás. Fotóillusztráció

Tegyünk a szúnyogok ellen!

| Madarász Réka | Zöld Sopron

Nyaranta átlagosan havonta egyszer végez szúnyoggyérítést a katasztrófavédelem – legutóbb múlt héten irtották a vérszívókat városukban. Fontos, hogy mi magunk is tegyünk a szaporulat ellen.

2013 óta irányítja a szúnyogok elleni központi védekezést a katasztrófavédelem. Az irtás így nemcsak összehangolt, hanem költséghatékonyabb is. Természetesen a központi szúnyoggyérítés mellett minden önkormányzatnak lehetősége van saját költségvetése terhére szúnyoggyérítést végeztetnie a településen. Sopronban múlt héten volt az utolsó biológiai szúnyogirtás. Az alkalmazott készítmény a kijuttatott csekély mennyiségben (0,6 liter/hektár) kizárólag az érzékenyebb rovarokat pusztítja el, melegvérű állatokra, emberre nem veszélyes, hatóanyaga néhány óra alatt lebomlik. Éppen ezért csak néhány óvintézkedést érdemes ilyenkor betartanunk – például a szabadban tárolt gyermekjátékokat, élelmiszereket, evőeszközöket, a szabadban szárított ruhákat a kezelés napján javasolt összegyűjteni vagy letakarni. A kezelés idején és az azt követő 1 órában tartsuk zárva az ablakokat, ajtókat! A kezelt területen termő zöldségeket, gyümölcsöket pedig evés előtt mossuk meg!

– Azt még pontosan nem tudjuk, hogy mikor lesz a következő gyérítés – mondta Kótai Alexandra, a városüzemeltetési osztály környezetvédelmi ügyintézője. – Helyismerettel rendelkező, rovartannal foglalkozó szakértők ugyanis folyamatos monitoringtevékenységet végeznek. Ismerik a szúnyogok tenyésző-, továbbá a kifejlett egyedek előfordulási helyeit, és ezeken a pontokon rendszeresen mérik a csípésszámot, továbbá a vízben fejlődő szúnyoglárvák számát. Az adatokat kiegészítik az elmúlt évek ár- és belvízi védekezése során szerzett információkkal, valamint az állampolgári bejelentésekkel és az ezek alapján végzett szakértői vizsgálatokkal. Mindezek függvényében határozzák meg a következő szúnyoggyérítés időpontját, és ha indokolt, a katasztrófavédelem által végzett havi egy szúnyoggyérítés mellett még egyet elrendelünk. Az időpont függ természetesen az időjárási viszonyoktól is, ezért jelöl meg a katasztrófavédelem pótnapokat is.

Mi magunk is tehetünk azért, hogy a vérszívók kevésbé szaporodjanak el. Az árkokban, ereszcsatornákban, virágalátétekben, temetői virágtartókban, vödrökben, hordókban megálló vízben tömegesen fejlődnek szúnyoglárvák. Ezeket engedjük vagy fedjük le, illetve cseréljük rendszeresen!

Tekintse meg kvízünket!

Kapcsolódó cikkek