„... mert a világ nem áll meg”
2024. 11. 27. | Laklia-Szilágyi AndreaZamatos, testes, illatos vagy gyümölcsös – legtöbben ezeket a jegyeket keressük egy jó borban. Egy azonban biztos: a soproni nedűk méltán híresek, bár...
Szeretettel gondozott kiskertünkbe érdemes újfajta gyümölcsfákat és dísznövényeket telepítenünk. Ezzel nemcsak a fajtaválasztékot bővítjük, hanem a természetet is üdébbé tehetjük.
– A dísznövények közül – a már népszerű muskátlin és a leanderen kívül – érdemes más fajtákat is kipróbálnunk – kezdte Horváth Sándor, a GYSEV nyugalmazott kertészetvezetője. – Az ólomvirág azért kevésbé elterjedt, mert csak május végén kezd el virágozni, onnantól kezdve viszont egészen a fagyokig ontja csodálatos, kék szirmait. Másra nincs is szüksége, mint napfényre, vízre, télen pedig egy világos, száraz helyre. Szintén igénytelen a tölcsérjázmin, ami ugyan délszaki növény, de bírja a telet, sőt a pihenés még jót is tesz neki. A golgotavirággal sincs sok gond, ám annál szebben díszlik.
A hazánkban fellelhető tuják egy része keletről származik. Ezek remekül bírják az itteni klímát.
Az Amerikából behozott nyugati tuják viszont folyamatosan ki vannak téve a kórokozók és a kártevők támadásainak. Helyettük érdemes az oszlopos tujával kísérleteznünk, amelynek egyelőre nincs kártevője. A termései dekoratívak, a növényt magról és dugványról is lehet szaporítani, amire szeptember végén még sort is keríthetünk.
– A gyümölcsök közül sokszor beszéltem már a fügéről, ami valódi gyógynövény – folytatta a kertész. – Az utóbbi évek enyhe teleit jól bírja, annyit tehetünk esetleg, hogy lombbal letakarjuk a tövét, hogy ne fagyjon át a gyökérzete. Ha edénybe ültettük, télre érdemes azt a földbe süllyesztenünk. Egyre több helyen termesztenek kivit is, melynek már hímnős változatai is kaphatóak. Kicsit óvatosabban kell eljárni vele, mint a fügével, de egészséges terméseivel meghálálja. A szintén déli gránátalma díszváltozatával már régóta találkozhatunk a kertészetekben. A termő változat virágai ugyan nem olyan tetszetősek, viszont ízletes, tápanyagban gazdag terméseket hoz.
Az említett növényeken kívül bátran meghonosíthatjuk a datolyaszilvát, a mézbogyót vagy a mirtuszt is.
Zamatos, testes, illatos vagy gyümölcsös – legtöbben ezeket a jegyeket keressük egy jó borban. Egy azonban biztos: a soproni nedűk méltán híresek, bár...