Menjen el életmentő szűrésre!
2025. 03. 12. | Huszár JuditHazánkban a vastagbélrák a második leggyakrabban előforduló, rosszindulatú daganatos megbetegedés – évente ötezer embert veszítünk el miatta. Pedig ez...
Szeptember első hétvégéjén az országos bányásznaphoz kapcsolódóan immáron nyolcadik alkalommal rendezte meg a Görbehalmi Bányászati Hagyományőrző Egyesület a bányásznapi ünnepséget.
A bányásznap főszervezője és házigazdája ezúttal is a görbehalmi bányászati magángyűjtemény tulajdonosa, az egyesület alelnöke, Szigethi Sándor volt.
A Hegykői Tűzoltózenekar műsora fogadta az érkezőket, majd az egyesület elnöke, dr. Erdélyi Lajos főorvos köszöntötte a múzeum feldíszített udvarán összegyűlteket, akik között ott volt dr. Fodor Tamás polgármester, Táp Lászlóné önkormányzati képviselő, a részönkormányzat elnöke és Mágel Ágost önkormányzati képviselő, a városfejlesztési bizottság elnöke is.
Sikeres volt a Görbehalmi Színjátszó Kör gyermektársulatának előadása: ők zenés, történelmi életképekkel mutatták be a bányászat kialakulását a brennbergi szénvidéken. Dr. Szemán Attila, a Központi Bányászati Múzeum főmuzeológusa a „Jó szerencsét!” hagyományos bányászköszöntés történetét mondta el, a Soproni Testvériség Néptáncegyüttes műsora pedig nagy sikert aratott. Ahogy illik ilyenkor, malacot is sütöttek, és a csendben szemerkélő eső sem riasztott el szinte senkit az éjfélig tartó utcabálról, melyen a zenét a Feki duó szolgáltatta.
A bányásznap előestéjén a Görbehalmi Bányászati Hagyományőrző Egyesület, a helyi Önsegélyező Egyesület, valamint a települési részönkormányzat szervezésében a brennbergi bánya történetének két legsúlyosabb bányaszerencsétlenségére emlékeztek rokonok, ismerősök és helybéliek a brennbergi temetőben.
Megkoszorúzták az 1945. szeptember 13-án, illetve az 1946. január 23-án történt szénporrobbanás összesen huszonkét áldozatának emlékművét. Táp Lászlóné önkormányzati képviselő, a részönkormányzat elnöke virágcsokrot helyezett el a közelmúltban elhunyt utolsó brennbergi bányász, Kromp Károly sírján, valamint megemlékeztek és fejet hajtottak a résztvevők az 1892-es bányaszerencsétlenség hat áldozatának síremléke előtt is.
A megemlékezés szemerkélő esőben a Szent Borbála-szobornál a bányászhimnusz eléneklésével zárult.
Hazánkban a vastagbélrák a második leggyakrabban előforduló, rosszindulatú daganatos megbetegedés – évente ötezer embert veszítünk el miatta. Pedig ez...