A meghitt karácsony dísze
2024. 12. 04. | Madarász RékaMíg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Vegyszeres vagy biológiai – ilyen módszerekkel védekezhetünk a dió feketedése ellen. A probléma jelentős térségünkben is.
A közelmúltban tartott előadást dr. Varga Mária növényvédelmi szakértő a nyugati dióburok-fúrólégy elleni védekezés lehetőségeiről. Mivel az eredményes kezelés alapja a permetezések időzítése, ezért sárga ragacsos lapokkal érdemes megfigyelnünk a rajzás kezdetét.
– A permetezést már az első légy berepülésekor el kell végezni, különösen akkor, ha napsütéses és meleg az idő – hangsúlyozta dr. Varga Mária. – Ebben az esetben a kártevő életszakaszai lerövidülnek: a rajzást 10–14 napon belül követi a párosodás, majd a tojásrakás. Mivel a légy a tojásait nagyrészt a dió zöld burkának héja alá rakja, így a kikelő lárvák ellen már nem tudunk védekezni.
Ha a rovarölő szer mellett döntünk, választhatjuk a felszívódó Mospilan 20 SP-t, a kontakt Karate Zeont, Lamdexet, Decist vagy más engedélyezett piretroidot, illetve egy természetes eredetű, szabad forgalomban is kapható hatóanyagot, a Laser Duplót. Időjárástól függően 7–8 permetezéssel jól vagy kielégítően meg tudjuk védeni a diófáinkat, ám a környezetkárosító hatás vitathatatlan.
– A vegyszer és a csalianyag együttes használata kevésbé káros a környezetre, és eddig kitűnő eredményt értek el vele – folytatta dr. Varga Mária. – A rajzásidők megfigyelése és a technológiai fegyelem betartása elengedhetetlen. Vegyszerként a Mospilan 20 SG, csaliként a Combi Protec alkalmazása ajánlott. A Mospilan 20 SG Laser Duplóval helyettesíthető. A permetezést lehetőleg a rajzás kezdetére, ezt követően 7–10 napon belül – a rajzás intenzitásának figyelembevételével – augusztus 10–15. közé időzítsük!
Aki a biológiai megoldást választja, annak nem lesz könnyű dolga, viszont óvja a környezetét. A kártevő báb ellen egy talajgombával lehet védekezni, ami a dióburokfúrólégy-bábok számára kedvezőtlen körülményeket idéz elő, ezáltal a legyek kirepülését ellehetetleníti. A kezelést május elején célszerű elvégezni, szigorúan betartva a technológiai előírásokat. A módszer két év megfigyelései során jó eredményt hozott.
Míg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Zamatos, testes, illatos vagy gyümölcsös – legtöbben ezeket a jegyeket keressük egy jó borban. Egy azonban biztos: a soproni nedűk méltán híresek, bár...