Szívet-lelket melenget az újbor
2023. 11. 15. | Köves AndreaMárton-napjához nem csupán a liba fogyasztása kapcsolódik, hanem az újbor kóstolása is. Az ínyencek szívesen kortyolnak az üde, friss nedűből. A sopro...
A fogyasztói társadalom térhódításának köszönhetően szinte mindenkinek óriási mennyiségben halmozódnak fel felesleges ruhái. Mivel a ruhagyűjtő konténerek többsége megszűnt, kérdéses, hogy mit lehet ezekkel kezdeni.
Töretlenül működik a Zöld Kezek Egyesület AddTovább ruhacsereprogramja, sőt az idő előrehaladtával nemcsak az érdeklődés nőtt, hanem a helyszínek száma is: a Dekagramm csomagolásmentes boltban lévő állványon kívül most már a Csízműhelyben és hamarosan a Széchenyi István Városi Könyvtárban is válogathatunk a megunt, de még remek állapotban lévő holmik közül.
– Egyre ritkábban fordul elő, hogy nem megfelelő állapotban lévő darabokat adnának le az emberek – tudtuk meg Almási-Thomka Orsolyától, az egyesület elnökétől. – Azt is megértették, az a fő elvünk, hogy annyit hozhatsz, amennyit el is viszel. A helyszínbővítéssel és az időpontok változatosságával is azt igyekszünk elérni, hogy minél többen be tudjanak kapcsolódni a programba.
Még jó állapotban lévő ruhákat se vigyünk be a használtruha-üzletekbe, kivéve, ha ki van rájuk írva, hogy bizományi, hiszen ezeken a helyeken ruhát eladni, nem pedig vásárolni szeretnének. Szezonnak megfelelő, kifogástalan darabokat le lehet adni a Baptista Ponton (Várkerület 43.) és a Jótékonysági Bazárban (Kristály Üzletház), de sokszor a szociális intézmények is örömmel fogadják a jó állapotú ruhát. Aki egy kis pénzt is szeretne „csinálni” a „mégsem lett szerelem” darabokból, annak érdemes a különböző applikációkkal és a közösségi oldalakon lévő csoportokban próbálkoznia.
– Igaz, hogy már nem stoppolunk zoknit, de egy leszakadt gomb miatt még ne dobjunk ki egy hibátlan ruhát! – javasolta Almási-Thomka Orsolya. – Amit csak lehet, javítsunk meg, használjunk fel újra! – igyekszünk ezt a szemléletet erősíteni az emberekben, hiszen ma már köztudott, hogy a divatipar a három legszennyezőbb iparág egyike.
Hogy hova vigyük a már hordhatatlan ruhákat? Szociális intézményeknek semmiképpen se ajándékozzuk oda őket, mert – gondoljunk csak bele! – mi sem örülnénk neki, ha rászorulókként foltos, szakadt, esetleg piszkos holmikat kapnánk. Viszont érdemes figyelnünk a Zöld Kezek Egyesület Facebook-oldalát, ahol gyakran keresnek farmert, pólót újrahasznosítás céljából, illetve több helyen átvesznek használt ruhát rongyszőnyegekhez, géprongynak is. Az STKH által üzemeltetett zöldudvarokban is leadható a textilhulladék – a napi és az éves átvételi mennyiség korlátlan.
Márton-napjához nem csupán a liba fogyasztása kapcsolódik, hanem az újbor kóstolása is. Az ínyencek szívesen kortyolnak az üde, friss nedűből. A sopro...
Ha azt szeretnénk, hogy a szobanövényeink szépek és egészségesek legyenek, fontos, hogy megfelelő talajba ültessük őket, a tápanyag-utánpótlásukról pe...