Hova dobjuk a régi mobilt?
2024. 08. 28. | Madarász RékaManapság a mobiltelefon fogyóeszköz: főként a fiatalok vágynak arra, hogy mindig a legújabb készüléket csúsztathassák zsebre. Felmerül a kérdés, hogy...
Az ünnepek elmúltával nem kell sokat gondolkodnunk, hogyan szabaduljunk meg a karácsonyfától, ugyanis a Sopron Holding Zrt. és az STKH (a megszokott módon) elszállítja azokat.
A karácsonyfa leszedésével sokan csak vízkeresztig várnak, kevesebben vannak azok, akik majdnem húsvétig szeretik csodálni a feldíszített fenyőt. A többség igényeihez alkalmazkodva januárban és februárban a Sopron Holding Zrt. a társasházi övezetekben kijelölt karácsonyfa-gyűjtőpontokról szállítja el a feleslegessé vált fenyőfákat, a családi házas övezetekben pedig az STKH végez házhoz menő karácsonyfagyűjtést.
– Az említett két hónapban biztosítunk egy-egy alkalmat, amikor az adott területről elszállítjuk a karácsonyfákat – tudtuk meg Takács Krisztiántól, az STKH hulladékhasznosítási részlegvezető-helyettesétől. – Változó, hogy mennyi fa gyűlik össze, tavaly például 50.960 kilogramm fenyőfa érkezett be a soproni telephelyünkre. Ezeket a fákat azután egy fertőszentmiklósi partnerünkhöz szállítjuk. Mivel a fenyők gyantatartalma magas, komposztálásra nem alkalmasak, így más módon hasznosítják őket.
Ha valódi fenyőt vásárolunk, nem ártunk a környezetünknek, hiszen nem erdőkből vágják ki azokat, hanem kifejezetten erre a célra termesztik, a feleslegessé vált fákat pedig újrahasznosítják. Néhányan földlabdás fát választanak, amelyet ha kiültetnek, akkor pár év múlva akár ki is vághatnak, és újból feldíszíthetnek.
– A földlabdás fenyőt befelé és kifelé is szoktatni kell: vagyis a lakásból kihozva először egy–másfél napig egy hűvösebb helyiségben tartsuk, és csak ezután vigyük ki a szabadba, lehetőleg védett helyre – ajánlotta Kónya Kristóf erdész, parképítő és -fenntartó, dísznövénytermesztő technikus. – Nem kell félnünk, hogy a gyökere elfagy. Ha a növényen fagysérülést látunk, metszőollóval csípjük le! Csak akkor ültessük ki a fenyőt, amikor már felengedett a talaj! Ássunk akkora gödröt, mint a földlabdája, és öntözzük gyakran az első nyáron, mert érzékeny a szárazságra! A kiültetés után akár műtrágyával is segíthetjük a fejlődést.
Manapság a mobiltelefon fogyóeszköz: főként a fiatalok vágynak arra, hogy mindig a legújabb készüléket csúsztathassák zsebre. Felmerül a kérdés, hogy...
A legtöbb bogyós gyümölcs szüretén már túl vagyunk, de akinek folyton termő málnája, illetve szőlője van, még nyugodtan nekiláthat egy finom szörp kés...