A meghitt karácsony dísze
2024. 12. 04. | Madarász RékaMíg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Környezetmérnöki Diplomadíjban részesült a Magyar Mérnöki Kamara Környezetvédelmi Tagozatának országos pályázatán Győri Barbara, a Soproni Egyetem egykori hallgatója.
A fiatal környezetmérnököt az egyetem javasolta a rangos elismerésre.
Győri Barbara jelenleg Székesfehérvár mellett egy kis településen, Mohán él, ahol erdész édesapja csemetekert-gazdálkodással foglalkozik. Barbara életében már gyermekkorában is központi szerepet játszott a természet szeretete, a környezet védelme, így 18 évesen nem is volt kérdés, hogy mivel szeretne foglalkozni. Vonzódott Sopronhoz, ahol hamarosan magával ragadta az izgalmas diákélet, de a tanulást, a kutatást sem hanyagolta el. Mivel édesapja évek óta foglalkozik energetikai faültetvényekkel, így egyértelmű volt számára: ezt a területet szeretné mélyebben megismerni. Született a témával kapcsolatban (egy másik hallgatóval együtt) TDK-dolgozata is, amely országos különdíjban részesült. Ötéves kutatás után írta meg az országos sikert arató diplomamunkáját Energetikai faültetvények környezeti hatásainak vizsgálata címmel.
– Több szempontból is izgalmas Barbara munkája – mondja konzulens tanára, dr. Polgár András egyetemi adjunktus.
– Az energetikai faültetvények olyan mezőgazdasági területen ültethetők, amelyek szántóföldi növénytermesztésre kevésbé vagy nem alkalmasak, így nem maradnak parlagon. Gyors növésű fafajokkal ültetik be az adott területet, amelyeket aztán vágás után biomassza-erőműben tüzelnek el, így hő- vagy villamos energiát, vagy mindkettőt termelnek vele.
– A vizsgálatokat az úgynevezett életciklus-szemlélet szerint végeztem, amely azt jelenti, hogy a még parlagon fekvő szántóföld jellemzőit is rögzítettem, majd a fatelepítés, ezt követően az évek múlva történő fakivágás, illetve az újra parlagon maradó szántóföld minden környezeti hatással kapcsolatos mozzanatát, jellemzőjét lejegyeztem – meséli Barbara, aki mindehhez egy speciális szoftveres modellezést is készített.
A fiatal környezetmérnök számára nem is kérdés, hogy a jövőben is hasonló területen szeretne dolgozni. Jelenleg egyéni vállalkozóként az ötéves fiatal gazda program keretén belül vesz részt faültetvények telepítésében.
Míg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Zamatos, testes, illatos vagy gyümölcsös – legtöbben ezeket a jegyeket keressük egy jó borban. Egy azonban biztos: a soproni nedűk méltán híresek, bár...