Ne a kukában végezze!
2024. 10. 30. | Laklia-Szilágyi Andrea„Veszek még egy kicsit, maximum megmarad” – hallhatjuk sokszor vásárlás közben. Pedig az élelmiszer-hulladék termelése szempontjából fontos lenne megg...
A csapadékos és a meleg időjárási szakaszok váltakozása kedvezően hatott a gyomnövények, így a parlagfű fejlődésére, ezért idén erősebb fertőzöttséggel számolhattak a gazdálkodók.
A Győr–Moson–Sopron Megyei Kormányhivatal adatai alapján már július végén előre lehetett jelezni, hogy az előző évekhez képest augusztusban és szeptemberben erőteljesebb pollenterhelésre számíthatunk.
– A külterületi mezőgazdasági területeken a gazdálkodók szakmai hozzáállása sajnos nem minden esetben volt kielégítő – kezdte Szemerits Attila, a kormányhivatal osztályvezetője. – Különösen a napraforgó-, a szója- és a tarlóterületek kezelésében észleltünk szakmai hibákat, ezeken ugyanis folyamatosan nagyon erős volt a fertőzés. Belterületeken továbbra is komoly problémát okoztak a pontszennyezések és az elhanyagolt ingatlanok, építési telkek, amelyek tulajdonosai az alapvető gyommentesítési műveleteket sem végezték el.
Nagy területeken a gyomirtó szerek alkalmazása és a mechanikai védekezés a legeredményesebb. Ahogy arról már sokszor írtunk, kis területeken a védekezés legegyszerűbb formája, ha a parlagfüvet gyökérzettel együtt eltávolítjuk a talajból.
– A hatósági eljárások és a bírságok kiszabása jelenleg is folyamatban van – tette hozzá az osztályvezető. – Eddig 1.647.000 forint növényvédelmi bírságot szabtunk ki társas vállalkozásoknak és magánszemélyeknek. Az átlagbírságok nagysága 50 és 100 ezer forint között mozog, az eddigi legnagyobb 225 ezer forint volt. A megelőzést rendkívül fontosnak tartjuk. Az idei és az elmúlt években a legnagyobb mértékű parlagfűfertőzést azokon a gabona- és repcetarlókon észleltük, amelyeken a termelők nem végezték el gondosan a tarlóápolási és -kezelési műveleteket, illetve növényvédelmi szempontból rosszul végezték el a napraforgó- és szójaterületek gyomirtását. A jövőben erre jobban oda kellene figyelniük.
„Veszek még egy kicsit, maximum megmarad” – hallhatjuk sokszor vásárlás közben. Pedig az élelmiszer-hulladék termelése szempontjából fontos lenne megg...
Az idei kutatók éjszakáján a Széchenyi István Gimnázium diákjai az ételpazarlás következményeiről és megelőzéséről tartottak előadást és interaktív fo...