A meghitt karácsony dísze
2024. 12. 04. | Madarász RékaMíg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Udvari növényeink nagy része más égövi térségből származik, így a hideget sem bírja. Lassan itt az ideje, hogy gondoskodjunk a teleltetésükről, hiszen a reggelek egyre hűvösebbek.
Egyik legkedveltebb kerti növényünk, a leander a mínusz 5 fokot még elviseli, ennek ellenére, ha a hőmérséklet tartósan nulla fok alá süllyed, érdemes átköltöztetnünk téli pihenőhelyére. Nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy ezek a növények a szabad ég alatt érzik igazán jól magukat, ezért az átteleltetés időszaka legyen minél rövidebb: kedvező időjárás esetén akár december elején is elég bevinnünk őket a kertből.
– A tél nyugalmi időszak a leandernek is, ezért a növények más gondozást igényelnek, mint a nyári szabad levegős kerti klímán megszokott – tudtuk meg Horváth Gábortól, a Roth-szakközépiskola kertészeti tangazdaság-vezetőjétől. – A leandert a legcélszerűbb jól szellőző, fűtetlen, világos helyiségben tárolni. A legfontosabb az alacsony hőmérséklet biztosítása, mert melegben elszaporodhatnak a növényen a kártevők, például a takácsatkák vagy a pajzstetvek. Amennyiben nem tudjuk számukra a megfelelő körülményeket biztosítani, megelőzés céljából gyakrabban vizsgáljuk át őket!
Ha netán kártevőket fedeznénk fel a leanderen, akkor sem kell azonnal növényvédő szerért rohannunk. A szakember azt javasolja, egy nedves kendővel vagy szivaccsal töröljük át a fertőzött leveleket. A leander télen kevesebb vizet igényel – elég 2–3 hetente vagy havonta megöntözni –, arra azonban figyeljünk oda, hogy ne legyen teljesen száraz a földje! A fagyok elmúltával a növényt ki lehet vinni a szabadba. Ha mégis károsodott, vágjuk vissza a szárát, és új hajtásokat fog hozni.
– Erkélyeink nyári ékessége, a muskátli szintén kibír mínusz 1–3 fokos hideget, de ha a fagyok tartósnak ígérkeznek, tegyük a növényt fagymentes, lehetőleg hűvös, száraz helyre! – fejezte be Horváth Gábor. – A teleltetés idejére le lehet vágni róluk az elszáradt virágokat, megsárgult leveleket.
Ha nincs elegendő hely a tárolásra, bevált módszer a száraz teleltetés: a muskátlit ki kell szedni a földből, lerázni róla egy kevés földet, majd újságpapírba csomagolva száraz, hűvös helyre tenni. Ha mégis a másik megoldás mellett döntünk, az öntözés a téli időszakban hasonló a leanderéhez.
Míg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Zamatos, testes, illatos vagy gyümölcsös – legtöbben ezeket a jegyeket keressük egy jó borban. Egy azonban biztos: a soproni nedűk méltán híresek, bár...