A meghitt karácsony dísze
2024. 12. 04. | Madarász RékaMíg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Sokaknak okoz gondot évek óta a dióburok-fúrólégy, ami a diótermést ehetetlenné ugyan nem teszi, de az ízét megváltoztatja. A közelmúltban a kártevők száma csökkent.
Az utóbbi években száznál több új károsító (invazív kártevő) érkezett Magyarországra, amelyek ellen nem biztos, hogy vegyszerekkel érdemes védekeznünk.
– A természet egyensúlyra törekszik, ezért a károsítók mellett előbb-utóbb megjelenik a természetes ellenségük is, blokkolva a kártevők egy részét – tudtuk meg dr. Varga Mária növényvédelmi szakértőtől. – Az invazív kártevők viszont ritkán hozzák magukkal az ellenségüket, ezért meg kell várnunk, amíg azok megérkeznek. Ez hosszabb-rövidebb ideig tarthat.
Arra a kérdésünkre, hogy az ellenséget nem lehet-e behozni, Marika néni több 20. századi példát is mondott.
– Az almatermésűeket károsító vértetű fürkészdarazsát behozták hazánkba, ami remek munkát is végzett – részletezte a növényvédelmi szakértő. – A permetszerekkel viszont megtették a hatásukat: elpusztult a fürkészdarázs is. Ugyanez lett a sorsa a burgonyabogarat irtó poloskáknak. A vártnál jobb eredményeket értek el, egészen addig, amíg télen meg nem fagytak amiatt, hogy nem volt hova elbújniuk a hideg elől. Természetesen jó példa is akad: a Szlovákiából betelepített ragadozó atka eredményesen pusztítja a mai napig a szőlő atkáját. A segítőtársakat ugyanis akkor érdemes behoznunk, ha megfelelő körülményeket tudunk biztosítani számukra.
A szakember szerint az egyensúly természetesen is kialakulhat, amit nem biztos, hogy érdemes befolyásolnunk.
– 2011-ben találkoztunk először Magyarországon a dióburok-fúróléggyel, ami sikeresen megtalálta azt a dióállományt, amiben jól érezte magát – tette hozzá a szakértő. – 2019–21. között sok helyen százszázalékos pusztítást végzett, az utóbbi években viszont ez az arány 60 százalékra csökkent. Nem szeretnék elhamarkodott következtetéseket levonni, de valószínűleg ez a természetes ellensége megjelenésének köszönhető.
Míg régen szinte mindenki lucfenyőt díszített fel szentestére, addig ma már az számít ritkaságnak, ha valaki nem nordmann jegenyét választ. Az ára ugy...
Zamatos, testes, illatos vagy gyümölcsös – legtöbben ezeket a jegyeket keressük egy jó borban. Egy azonban biztos: a soproni nedűk méltán híresek, bár...