Soproni Téma

Ingyenes közösségi hetilap  
Világbajnokságon jogból
A soproni Hordós Alex (fotón balról a harmadik) családjában nincs jogász, ugyanakkor munkamorálban és alázatban az édesanyja adta neki a mintát.

Remek útravalót kapott a Széchenyi-gimnáziumban

Világbajnokságon jogból

| Köves Andrea | Soproni fiatalok

A világ legnívósabb jogi perbeszédversenyére, a Jessupra idén 641 egyetem nevezett, nagy diadalt aratva az ELTE versenyzői bejutottak a legjobb 16 csapat közé, az alperesi írásbeli beadványukkal pedig a 3. helyen végeztek. A csapat tagja volt a soproni Hordós Alex is.

– Miért olyan nívós ez a vitaverseny?

– A világ legjobb egyetemei képviseltetik magukat rajta, a mi utolsó megmérettetésünkben a Harvard Egyetemmel álltunk szemben. Akik a döntőbe jutnak, azok a Nemzetközi Bíróság jelenlegi vagy volt bírái előtt mérkőznek meg a világkupáért.

– Hogyan készült a csapatotok a világversenyre?

– Négyen voltunk versenyzők, ketten a felperesi, ketten az alperesi oldalon. Ez egészült ki a két felkészítő tanárral, akik segítették és mederben tartották a készülést. Szeptember közepétől négy hónapon keresztül az írásbeli beadványokon dolgoztunk, ez nagyjából heti 40 óra jogi kutatást és írást jelentett. A szóbelire február elejétől heti 3–4 alkalommal készültünk közösen, illetve egyénileg mindenki annyit, amennyit csak bírt.

– Az ember azt gondolná, hogy ilyen fiatalon, ennyire kimagasló nemzetközi sikert csak jogászdinasztia tagjaként lehet elérni…

– A családomban nincs jogász, én magam is második generációs értelmiséginek tartom magam, jelenleg ez a második egyetemi képzésem a Budapesti Corvinus Egyetemet követően. Szerintem sok múlik a munkamorálon és az alázaton egy ilyen versenyben, ebben számomra mintául az édesanyám szolgált. Mellette még meg kell említenem a Széchenyi István Gimnáziumot is, ahol szintén remek útravalót kaptam.

– Mi annyira vonzó számodra a jogi pályában?

– A jog és elsősorban a nemzetközi jog azért vonz, mert a társadalom egyik fő működtető elemének tartom, ennek mélyebb megértése pedig rendkívül érdekel. A nemzetközi jogra szokták mondani, hogy az államok „szelíd békéltetője”, így pedig megértése végső soron a nemzetközi rendszer békés működésének is fontos letéteményese.

– Milyen kapuk nyílhatnak meg előtted egy ilyen komoly referencia után?

– Munkaerőpiaci szempontból ennél kevés jobb ajánlólevél van, de a topegyetemekre való felvételin is könnyíthet egy ilyen referencia.

Kapcsolódó cikkek

Építi orvosi karrierjét

Építi orvosi karrierjét

2025. 06. 11. | Madarász Réka

Sorozatunkban olyan fiatalok életét követjük nyomon, akiket 10 évvel ezelőtt már bemutattunk újságunkban. Kádár Eszter most már fül–orr–gégész és fej–...

Álmos rangos elismerése

Álmos rangos elismerése

2025. 06. 11. | Madarász Réka

A SZIG történetében Ilyés Álmos volt a negyedik tanuló, aki kiérdemelte a Gróf Széchenyi István Nagydíjat. A gimnázium legrangosabb elismerését kitűnő...