Az internet nem felejt...
2024. 09. 18. | Huszár JuditMi az a digitális írástudás, és mire jó a mesterséges intelligencia? Mit tehet a szülő, hogy biztonságban tudja a gyermekét a világhálón? Hogyan ismer...
12345678, Sopron vagy Mónika – ha jelszóról van szó, akkor mindegyik szuperegyszerű, könnyen megjegyezhető, és éppen ezért könnyen fel is törhető. Túl könnyen! Semmiképp ne ilyeneket használjon!
Jelszó – központi fogalom lett az életünkben. Ezzel védjük az e-mail-fiókunkat, a netbankon a pénzünket, ezzel tudunk belépni a különböző oktatási felületekre, onlineshopokba, de a legtöbb szolgáltató is kér már jelszót. Nem is akármilyet. Pár éve még sok helyen elfogadták a klasszikus 12345678 számsort vagy szerelmünk, Mónika nevét, ma már számokat, betűket és különleges karaktereket is kell tartalmaznia.
– Az első számú szabály, hogy ne adja meg senkinek a jelszavait – kezdte Cservenák Helga rendőr őrnagy, a Soproni Rendőrkapitányság kiemelt bűnmegelőzési főelőadója. – Nem véletlen a többes szám, nagyon veszélyes ugyanis, ha minden felületen pontosan ugyanazt a betű–szám kombinációt használjuk. Szóval legyen több jelszó! Ezeket olyan helyen tároljuk, ahol más nem férhet hozzájuk! A tárca vagy a farmer hátsó zsebe nem ilyen hely…
A szakember szerint fontos, hogy ne olyan kifejezéseket válasszunk jelszónak, amelyek hozzánk köthetők. Célszerű mindenkinek kialakítani egy saját sémát, amellyel létrehozza a jelszavakat. Nézzük a konkrét példát – egy informatikatanár javaslatai alapján!
– Használhatjuk, mondjuk, a kutyánk nevét kiindulásnak, de ne azét, amelyikről most posztolunk a Facebookon, hanem például a legelsőét gyermekkorunkból – folytatta Cservenák Helga. – Az egyszerűség kedvéért legyen Bodri. Fordítsuk meg a nevét: irdoB. Ez még nem elég – egészítsük ki számokkal. A sorrend lehet 1-től növekvő vagy 9-től csökkenő is. Például: i1r2d3o4B, vagy 9i8r7d6o5B. Ha ezt egy idő után meg kell változtatni, akkor elég például a számsorban egyet ugrani. A logika könnyen megjegyezhető, így valószínűleg kisebb eséllyel felejtjük el a fontos jelszót is.
Mi az a digitális írástudás, és mire jó a mesterséges intelligencia? Mit tehet a szülő, hogy biztonságban tudja a gyermekét a világhálón? Hogyan ismer...